Hogyan bizonyítsam be, hogy a kifejezés értéke minden pozitív egész n esetén kisebb 1-nél? 1/(2√1 + 1√2) + 1/(3 √ 2 + 2√ 3) + .... 1/((n+1)*√n + n*√(n+1))

Próbálkoztam vele, de túl bonyolult. Teljes indukcióval kéne?

2022. dec. 1. 18:31
 1/6 A kérdező kommentje:
A 10es matekkönyben van az emelt feladatok között. De még nem írta le előtte az indukció módszerét. Ez 11es anyag asszem. Szóva lehet hogy meg lehet nélküle is csinálni.
2022. dec. 1. 18:36
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell hozzá teljes indukció.

Nézzük meg ennek az összegnek az n-edik tagját: 1/((n+1)√n + n(√(n+1))). A NEVEZŐT írjuk fel másképp: √n * √(n+1) * (√(n+1) + √n). Ha utánaszámolsz, ez pontosan ugyanaz a nevező, mint amivel elindultunk. Most szorozzuk be a számlálót és a nevezőt is a √(n+1) - √n kifejezéssel:

1/((n+1)√n + n(√(n+1))) = [√(n+1) - √n]/[ √n * √(n+1)] * 1/[(√(n+1) + √n) * (√(n+1) - √n)].

Miért jó nekünk ez? Két tört szorzatáról van szó (erre alakítottuk át az eredeti kifejezésünk n-edik tagját). A második tört egyszerűen 1 lesz (hiszen (a+b)(a-b) = a^2-b^2, számolj utána). Az első tört pedig megint átalakítható:

[√(n+1) - √n]/[ √n * √(n+1)] = 1/[√n] - 1/[√(n+1)].

Most írjuk fel a teljes eredeti kifejezésünket egy nagy n-re, de a fentiek szerint átalakított formában. Kiderül, hogy ilyesmi kifejezést kapunk:

1 + ... 1/[√n] - 1/[√(n+1)] + 1/[√n+1] - 1/[√(n+2)] + 1/[√n+2] - 1/[√(n+3)] ...

Ha n a végtelenhez tart, mi marad az egészből? Pontosan 1.

2022. dec. 1. 22:22
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! Holnap majd megemésztem. Igen én is használtam az (a-b)*(a+b)-t, kijött valami de nem tudtam hogy most akkor azzal mit csináljak
2022. dec. 1. 22:33
 4/6 A kérdező kommentje:

Sikerült eljutnom egészen a végéhez. Látom sok minden ki fog esni. Ha n hárommal egyenlő, akkor az összeg. 1/√n - 1/√(n+3)

De nem biztos hogy értettem a végét.

"Ha n a végtelenhez tart, mi marad az egészből? Pontosan 1."

2022. dec. 2. 10:05
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen a végén ha n nagyon nagy nagyon kicsi számot kapunk, ami közelít a nullához.
2022. dec. 2. 10:08
 6/6 A kérdező kommentje:

Azaz ha n nagyon nagy, mondjuk 1000 akkor az lesz hogy

1 - 1/√(1+1000) Vagyis az eredmény közelíteni fog 1hez. Régen tanultam ilyen határértékes cuccokat.

2022. dec. 2. 10:34