Van egy kifejezésem: gyök alatt (x+4)=8. Ha elosztom mindkét oldalt 2-vel, akkor továbbra is gyök alatt marad az (x+4) és csak a 8 osztódik 2-vel? Egyálalán ez egy szabály, ha igen, hogy találom meg, mi a neve?
Nem egészen értelek; ha egy egyenletben az egyik oldalon csinálsz valamit, akkor ugyanazt a másikon is meg kell csinálnod.
Tehát ha gyök(x+4)=8, akkor 2-vel osztás után:
gyök(x+4)/2 = 8/2, és ezután meg tudjuk nézni, hogy milyen műveletet tudunk elvégezni. A jobb oldalon nyilván 8/2=4, a bal oldalon a gyökvonás azonosságinak ismeretében tudunk átalakítani:
gyök(x+4)/2 = gyök(x+4)/gyök(4) = gyök( (x+4)/4 ).
Bár ennél a konkrét egyenletnél nem sok értelme van 2-vel osztani.
sqrt ( x + 4 ) = 8 / :2
[ sqrt ( x + 4 ) ] / 2 = 4
[ sqrt ( x + 4 ) ] / sqrt( 4 ) = 4
sqrt [ ( x + 4 ) / 4 ] = 4
sqrt ( x/4 + 1 ) = 4
Igaz, jobban megnéztem a feladatot, és az sqrt(x+4) előtt volt egy 2-es is, és az tűnt el. Tehát ez volt eredetileg a feladat:
2 sqrt (x+4) = 8 /:2
és lett
sqrt(x+4) = 4.
Így már ok!
Köszönöm
Ebben az esetben azt kell tudni, hogy osztás esetén CSAK AZ EGYIK TÉNYEZŐT OSZTJUK (ha ez lehetséges). Ennek egyik lehetséges magyarázata az, hogy az osztás értelmezhető törtként, a törtekre pedig ismerjük a számításokat. Például
6*8 : 2, ez felírható törtként: (6*8)/2. Törtek esetén megtanultuk, hogy egész számmal úgy szorzunk egy törtet (alapvetően), hogy a számlálót szorozzuk. Ez a művelet vissza is csinálható, így kapunk a (6*8)/2-ből 6*(8/2)-et, itt pedig már nem kérdés, hogy csak a 8-ast osztjuk, tehát az eredetiben is csak a 8-ast osztjuk (illetve ugyanez megcsinálható úgy is, hogy 8*(6/2)-et kapjunk, ekkor pedig csak a 6-ost).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!