10ml 10%-os NaCl oldatból hogyan tudok 3%-osat csinálni?

2022. nov. 26. 11:18
 1/4 anonim ***** válasza:
91%
Öntesz még hozzá (10/3)*10 ml vizet.
2022. nov. 26. 11:41
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nyem-nyó!

10/3*10 = 33,33.. ml az összes oldat lesz. 10 ml már van, még 23,33.. milliliter (deszt.) víz kell hozzá.

2022. nov. 26. 12:00
 3/4 A kérdező kommentje:
És ha nem deszt vízzel, hanem 0,9%-os NaCl oldattal akarom higitani? Am kösz ment a zöld mindenkinek.
2022. nov. 26. 13:00
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a keverési egyenlettel lehet kiszámolni:


m1*t1 + m2*t2 = m3*t3

hol m az adott oldat mennyisége (tömege vagy térfogata) és t a töménysége (tömegszázalékban)


A bal oldalon van a két oldat amit összekeversz, a jobb oldalon az összekeverés utáni állapot. A töménységeket ismerjük (t1 = 10%, t2 = 0,9%, t3 = 3%), a térfogatokra pedig bevezetünk egy ismeretlent: m1 = 10 ml, m2 = x, m3 = (10+x), tehát ezt az egyenletet kell megoldani:


10*10 + x*0,9 = (10+x)*3

Felbontjuk a zárójelet:

100 + 0,9x = 30 + 3x

Átrendezzük:

70 = 2,1x

Megoldás:

x = 33,33


Tehát 33,33 ml 0,9%-os NaCl oldatot kell a 10 ml 10%-oshoz önteni, hogy 3%-os legyen belőle, és a végén 43,33 ml ilyen oldatunk lesz.


(Az egyenletben a mértékegységek annyira nem fontosak, használhatsz tömeget vagy térfogatot is m-re és t lehet kb bármilyen koncentrációt kifejező mértékegység, a lényeg az, hogy mindegyik oldatra ugyanazokat a mértékegységeket használd. Tehát ha az egyik oldat töménysége tömegszázalékban van megadva, a másiké viszont mól/literben, akkor az egyiket át kell váltani, mert az egyenlet csak úgy fog működni.)

2022. nov. 26. 14:39