Matek házi! Hogyan oldjam meg?

a feladat: számítsd ki a 2 jegyű 5-re végződő számok összegét!
2010. szept. 29. 17:01
 1/7 yuda ***** válasza:

Esetleg összeadod?

15+25+. . .95 = ? Szerintem egy perc alatt megvagy.

2010. szept. 29. 17:07
 2/7 A kérdező kommentje:
Jaja... jó is lenne csak így nem fogadja el a tanár....
2010. szept. 29. 17:09
 3/7 anonim ***** válasza:
Számtani sorozat n elemének összege? Pl. a1 = 15, d = 10,... stb.
2010. szept. 29. 17:13
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen... eddig én is eljutottam, de nem tudom tovább :/
2010. szept. 29. 17:20
 5/7 anonim ***** válasza:
Niysd ki aa képlettárad, ez egy egyszerű számatni sorozat, első eleme 15, utolsó 95. Kiszámolod ezekkel együtt hány elem van összesen, d=10. Képleted meg van rá. Mi nem megy akkor?
2010. szept. 29. 18:06
 6/7 anonim ***** válasza:

Aki egy kicsit tud logikusan gondolkodni, hamar rájön, hogy kilenc ilyen szám van, és ezen számok átlaga 55.


tehát 9x55=495

ez a megoldás


Tudom hogy nem ezt várják tőled, de ha én matektanár lennék, nagyra értékelnék egy ilyen megoldást, próbáld ki.

2010. szept. 29. 19:48
 7/7 anonim ***** válasza:

Tökéletesen egyetértve előttem válaszolóval, egy történet Gauss életéből.


"Egy másik híres történet, amely a szájhagyomány útján átalakult, arról szól, hogy az általános iskolai tanára, J. G. Büttner diákjait azzal akarta lefoglalni, hogy 1-től 100-ig adják össze az egész számokat. A fiatal Gauss mindenki megdöbbenésére másodpercek alatt előrukkolt a helyes megoldással, megvillantva matematikai éleselméjűségét. Gauss észrevette, hogy a sor ellenkező végein lévő számok párokba állításával azonos összegeket kap: 1 + 100 = 101, 2 + 99 = 101, 3 + 98 = 101 stb., ami összesen 50*101 = 5050-et eredményez."


Erre manapság is rájöhet bárki, - egy újszülöttnek minden vicc új -, és egy ilyen eset nem bizonyít semmit, de ki tudja, hátha a gyerek Gaussi magasságokba fog emelkedni. Szívesen lennék a tanára, aki felismeri a tehetségét.

2010. szept. 30. 01:03