KÉMIA, miért van az hogy az elektronhéjakon meghatározott számú elektron lehet? K - 2e L -8e M -18e N - 32 Tudom hogy mennyi elektron lehet, de nem értem az összefüggést hogy van ez. Köszönöm a segítséget.

2022. nov. 1. 13:59
 1/2 anonim ***** válasza:

Ehhez azt kell tudnod, hogy egy héjon hány alhéj van, hogy az adott alhéjak hány atompályája van, illetve, hogy minden atompályán maximum 2 elektron fér el.


K-héjon csak az 1s alhéj van, ami egyetlen atompályából áll, így 1*2=2 elektron fér el rajta


L-héjon 2db alhéj van, a 2s, illetve a 2p. A 2s alhéjon 1db atompálya, a 2p alhéjon 3db atompálya, így 1*2 + 3*2 = 8db elektron fér el rajta.


Az M-héjon 3db alhéj van: 3s, 3p és 3d. A 3s alhéj 1 atompályát, a 3p alhéj 3 atompáját, a 3d alhéj 5 atompályát tartalmaz, így 1*2 + 3*2 + 5*2 = 18db elektron fér el rajta.


Az N-héjon 4db alhéj van: 4s, 4p, 4d és 4f. A 4s alhéj 1 atompályát, a 4p alhéj 3 atompályát, a 4d alhéj 5atompályát, a 4f alhéj 7 atompályát tartalmaz, így 1*2 + 3*2 + 5*2 + 7*2 = 32db elektron fér el rajta.


Az s-alhéjak minden esetben 1 atompályát, ap alhéjak 3 atompályát, a d-alhéjak 5 atompályát, az f-alhéjak pedig 7 atompályát tartalmaznak.

2022. nov. 1. 16:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2022. nov. 1. 22:59