Egy O középpontú körvonal egy adott pontja A. E körvo- nal által meghatározott körlapon véletlenszerűen választunk egy B(=/= A) pontot. Mennyi annak a valószínűsége, hogy az AOB a) hegyesszögű; b) derékszögű; c) tompaszögű?


Az a.) P(a)<1/2

P(c)<1/2


De a b.) feladatra nem tudok pontos választ adni.

Ugye az csak akkor lesz kedvezo eset ha a kijelölt B pont egyetlen egy bizonyos egyenesen lesz rajta.

Amikor AOB 90° és amikor -90°.


Jók a válaszok, illetve b kérdésre mi a megfelelő válasz?


2022. jan. 19. 18:14
 1/10 krwkco ***** válasza:

A véletlenszerű választás itt feltehetően, azt jelenti, hogy a körlap minden pontját egyenlő valószínűséggel választják függetlenül attól, hogy hol helyezkedik el. Ezért egy esemény valószínűsége a kedvező felület és a teljes felület hányadosa.

A vonal, egyenes felülete 0.

2022. jan. 19. 18:37
 2/10 anonim ***** válasza:

A klasszikus valószínűségi modell szerint;


Kedvező eset: 2

Összes eset: végtelen

Valószínűség: 2/végtelen, ez pedig igencsak 0 lesz.


Fontos megjegezni viszont, hogy folytonos eseménytéren a 0 valószínűség nem feltétlenül felel meg a lehetetlen eseménynek, mint ahogyan azt diszkrét eseménytéren megszokhattuk. Tehát az még mindig igaz, hogy a lehetetlen esemény valószínűsége 0 (mint például az, hogy az AOB szög egy krokodil lesz), viszont ha egy esemény valószínűsége 0, az nem mindig a lehetetlen esemény.

2022. jan. 19. 19:01
 3/10 anonim ***** válasza:
Sőt, attól még, hogy két esemény valószínűsége 0, nem azt jelenti, hogy az egyik nem lehet valószínűbb a másiknál. Esetünkben annak a valószínűsége, hogy derékszöget kapunk, "2/végtelen", annak a valószínűsége pedig, hogy egyenesszöget kapunk, "1/végtelen". Látható, hogy az elsőnek kétszer nagyobb a valószínűsége, mégis mindkettő valószínűségét 0-ban határozzuk meg.
2022. jan. 19. 19:06
 4/10 krwkco ***** válasza:

#2

"Kedvező eset: 2

Összes eset: végtelen"

Mit nevezel "eset"-nek. A példa megadja, hogy az "esetek" valószínűsége egyenlő?

Mert anélkül nem helyes az ilyen számolás.

2022. jan. 19. 19:15
 5/10 anonim ***** válasza:
Valóban, figyelmetlen voltam. Úgy olvastam, hogy a köríven jelöljük ki a B pontot.
2022. jan. 19. 19:23
 6/10 A kérdező kommentje:

De az a, és c válaszom jo?


Illetve az egyenesnek miért nincs felülete?

Ha bele gondolunk akkor van olyan pont ahol derékszög ez kapunk.

2022. jan. 20. 05:55
 7/10 krwkco ***** válasza:

P(a)=1/2 P(b)=0 P(c)=1/2

Az egyenest, pontosabban a szakaszt tekinthetjük egy olyan téglalapnak, amink a hosszúsága annyi, amennyi, a szélessége 0. A terület a kettő szorzata.

Egy igazi, végtelen hosszúságú egyenes területe már problémásabb. De szerencsére ilyen nem szerepel a feladatban. (Ha az egyenest mint egyre hosszabb szakaszok határértékét tekintjük, akkor a területe egy 0-ákból álló sorozat határértéke, 0. De máshogy is lehet az egyenest értelmezni.)

Valóban vannak olyan pontok, ahol derékszöget kapunk. De annak a valószínűsége, hogy ezek közül választunk, 0. Ugyanúgy, ahogy annak a valószínűsége is 0, hogy egy előre kijelölt pontot választanánk.

2022. jan. 20. 07:08
 8/10 A kérdező kommentje:

Egy valamit nem értek.

Hogy miért P(a) és P(c)=1/2????


Ha az az egyenes nem tartozhat bele a kedvezo teruletekbe ahol derekszoget kapunk, akkor elvileg P(a)<1/2.


Mert azzal a területtel már derekszoget kapunk.

2022. jan. 22. 10:35
 9/10 krwkco ***** válasza:

"Ha az az egyenes nem tartozhat bele a kedvezo teruletekbe ahol derekszoget kapunk, akkor elvileg P(a)<1/2."

Tényleg, hogy erre nem gondoltam!

Le kell vonnunk a derékszögű elhelyezkedés valószínűségét, ami 0.


Hát ezért =.

2022. jan. 22. 10:51
 10/10 A kérdező kommentje:

Jah tényleg.

Bocs.


Én nen gondoltam erre.

Köszönöm szépen.

2022. jan. 22. 11:19