Ha x hetes maradéka 2, és y hetes maradéka 4, akkor 7 osztója-e a 4x + 5y-nak? Na most én kipróbáltam pár esetet. Pl: 4*2+5*4=28 Azon gondolkozom most, hogyan általánosítsak.


2022. okt. 27. 17:08
 1/3 krwkco ***** válasza:
100%

"Azon gondolkozom most, hogyan általánosítsak."

4*2+5*4=28

1. lépés

Tegyél a 2-es mellé 7n-et és a 4es mellé 7m-et.

2022. okt. 27. 17:27
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

x = 7n+2

y = 7m+4


4x + 5y = 4(7n+2) + 5(7m+4) = 28n+8+35m+20 = 7(4n+5m+4)

Ez láthatóan mindig osztható 7-tel, mert n és m egész számok.

2022. okt. 27. 17:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Hát ezt én is kitalálhattam volna...
2022. okt. 27. 18:09