Hogy kell beütni a számológépbe ezt az Annuitás példát?


10.000.000=AN*1/1-(1+0,01)^5/0,01


Én ezt úgy szoktam, hogy jobb oldalt végig zongorázom és a végén elosztom a 10 Milliót azzal a számmal.

Az eredmény kijön, de az úgy baromi hosszú úgy sejtem nem így kell.


Tehát: lépésenként én így szoktam:

1.Kiszámolom először a ()-es részt, teszem az ^5-re

2.1-et elosztom az 1. eredményével

3. kivonom 1-ből a 2. eredményét

4.elosztom 0,01-el

5. 10.000.000-t osztom a 4.pontban kiszámolt eredménnyel és megkapom az AN-t

hogyan lehet ezt gyorsabban kiszámolni számológéppel?


2022. szept. 28. 20:56
 1/9 anonim ***** válasza:
Szzámológéppel úgy, hogy az egész műveletsort beírod, ügyelve a megfelelő zárójeletésre. Persze ehhez olyan számológép is kell, amivel ezt meg lehet csinálni.
2022. szept. 28. 21:20
 2/9 krwkco ***** válasza:

"10.000.000=AN*1/1-(1+0,01)^5/0,01"

Ez a felírás nem jó, mert a / jel nem pótolja a hosszú vízszintes törtjelet. Tovább kell zárójelezni ahhoz, hogy azt jelentse, amit akarsz.

2022. szept. 28. 22:36
 3/9 A kérdező kommentje:

#1 számológépem elég okos casio fx 991 CE x de én nem vagyok okos hogy kell ezt beírni

#2 ezt nem tudtam. Köszönöm

Akkor hogyan kell beírni a számológépbe hogy ne lépésenként számoljam ki, hanem gyorsabban?

2022. szept. 29. 08:37
 4/9 krwkco ***** válasza:

"ezt nem tudtam."

Akkor írd le megfelelően zárójelezve, hogy ne találgassunk.

2022. szept. 29. 08:40
 5/9 krwkco ***** válasza:

Valahogy így:

10.000.000=AN*((1-1/(1+0,01)^5)/0,01) (Egy 1/ is rossz helyen volt a felírásodban.)

Vagy másként:

AN=10.000.000*0,01/(1-1/(1+0,01)^5)

És akkor ilyen sorrendben kell begépelni, akár a legegyszerűbb számológépbe:

(1+0,01)

(1+0,01)^5 Ha nincs hatvány, akkor * és 4 =

1/(1+0,01)^5 használj 1/x-et az előző eredményre

1-1/(1+0,01)^5) használj +/- t az előző eredményre

0,01/(1-1/(1+0,01)^5)) használj 1/x-et az előző eredményre

10.000.000*0,01/(1-1/(1+0,01)^5)) Ez =AN. A jó eredmény kicsit több, mint a 10 millió egyötöde.

2022. szept. 29. 09:54
 6/9 krwkco ***** válasza:
Egyszerű számológéppel nem lehet gyorsabban kiszámolni, mint ahogy Te is csináltad.
2022. szept. 29. 09:59
 7/9 A kérdező kommentje:

#5 ez a problémám hogy NEM tudom hogy kell felírni

"megfelelően zárójelezve"

Ezért tettem fel a kérdést.


Ahogy a tanár felírta a táblára, úgy írtam be a gépbe "1" lépésben, de úgy nem jó eredményt kaptam, mert mínusz lett , aztán lépésenként kiszámoltam, úgy jó eredményt kaptam, de a többiek sokkal hamarabb kiszámolták ezért gondolom, hogy gyorsabban is kilehet. (nem lépésenként) ami a kérdésem , hogy hogyan.

(((NEEEM segítenek, hiába kérdeztem meg, hogy csinálták!)))


Casio fx-991 CE X gépem van (ami még új nekem)


PVAN= AN* 1/ 1-(1+r)^n / r

ez a képlet, hátha így valaki tudja mire gondolok.

(2 tört vonal van benne a legfelső sorban van egy 1-es a legutolsóban r minden más a 2. sorban)

Köszönöm, ha valaki tud segíteni.

2022. szept. 29. 11:19
 8/9 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy az „okos” számológép annyira okos, hogy ismeri a műveleti precedenciákat, vagyis tudja, hogy előbb a szorzást/osztást kell elvégeznie, és csak utána a többi műveletet. Viszont azt is tudja, hogy az egyenrangú műveleteket balról-jobbra kell elvégeznie, így például ha az 5-öt akarod elosztani (3/4)-del, te pedig azt írod be, hogy 5/3/4, akkor az 5-öt előbb a 3-mal, majd a 4-gyel osztja, ami nem ugyanaz, mint amit kapni szeretnél (elvileg van külön gomb a tört jelölésére, így ha nem akarod külön zárójelezni az osztó törtet, akkor azt kell használnod, egy ilyen kilincsformájú jel). Jelen esetben a helyes felírás ez lenne: 5/(3/4), így már megkapnád azt az értéket, amit kell.


Amit mindenképp zárójelezned kell:

-a hatványalapot (ahogy itt is tetted)

-a tört komplett számlálóját/nevezőjét (hogy a gép tudja/tudjuk, hogy mik tartoznak egybe)

-ha törttel osztasz, akkor az osztó törtet


Ezekkel a dolgokkal tisztában kell lenned itt az oldalon is, ha nem akarod állandóan megkapni, hogy zárójelezz normálisan. Vagy készíts róla képet, töltsd fel valamelyik képmegosztóra, annak linkjét tedd be ide, és akkor nem kell bajlódni a képlet begépelésével. Vagy mondjuk felmész a Wikipédiára, hátha van róla valami írva, és ha igen, annak a linkjét berakod:


[link]


Ezek közül melyik képlet a tied?


De az is egy járható út, hogy kiírod az eredeti feladatot, és azon keresztül is el lehet dolgokat magyarázni.

2022. szept. 29. 13:34
 9/9 A kérdező kommentje:

#8

Köszönöm szépen a segítséget.

A wikipédia link közül az első képlet az. (szokásos annuitás )

A helyett mi AN-el jelöltük

Illetve most már látom, hogy az " 1-" nincs a" /" alatt mert én a tábláról úgy másoltam le ezek szerint rosszul, nem volt egyértelműen felírva de így már világos. Köszönöm.

2022. szept. 29. 13:43