Melyik nagyobb? számológép nélkül számolj. 10hetediken vagy 2hatodikon szor 5nyolcadikon 2a négyszézadikon vagy 3 a kétszázadikon 107 vagy 26 x 58 ezt hogy lehet könnyen megoldani?


2022. jan. 5. 16:44
 1/3 A kérdező kommentje:
a végén a 107 vagy 26 x 58 véletlen van ott elfelejtettem kitörölni
2022. jan. 5. 16:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Az ilyeneket úgy lehet megoldani, hogy vagy azonos alapra vagy azonos kitevőre hozod a két számot, így meg tudod a megfelelő megállapítást tenni, de sok esetben ki is számolhatóan konkrétan a művelet;


10^7 = 10000000

2^6 * 5^8: itt kihasználjuk a megfelelő azonosságot: (a*b)^n=a^n*b^n, csak ezt most fordítva használjuk; 2^6 * 5^6 * 5^2 = (2*5)^6 * 5^2 = 10^6 * 5^2 =

= 1000000 * 25 = 25000000


Itt az utóbbi lesz a nagyobb.


2^400 felírható úgy az (a^n)^k = a^(n*k) azonosság alapján, hogy 4^200, ez pedig értelemszerűen nagyobb a 3^200-nál.

2022. jan. 5. 18:12
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2022. jan. 5. 18:26