Jól számoltam ki, hogy hány fokos szögben delel a Nap?


A feladat az hogy számoljuk ki Jún 21., március 20. szeptember 22., valamint december 21. Budapesten hány fokos szögben delel a Nap. Ezek ugye a nevezetes napfordulók, figyelembe kell venni az ekliptika ferdeségét is 23.5 fok, Budepest É szélessége 47 fok


Jún21: 90-47= 43 fok

márc és szept: 90-23.5-47= 19,5 fok

december: 90+23,5-47= 66,5 fok



2022. szept. 16. 16:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Az eredmények kiszámítási módjait felcserélted. Ez abból is látszik, hogy pl. júniusban nem delelhet (itt, az északi féltekén) alacsonyabban a Nap, mint decemberben.


Az általános képlet: M=90-x, ahol M a Nap delelési magassága, x pedig a Nap merőleges delelésétől való távolság fokokban. Az atlasz világtérképe sokat segít abban, hogy meg tudd nézni, milyen messze van a merőleges delelés helye ezen esetben az é.sz. 47. fokától.


Jún. 21-én a Ráktérítőn (é.sz. 23,5 fok) delel a Nap merőlegesen. Ekkor Budapesten: M=90-(47-23,5)=66,5 fok


Március és szeptember: Egyenlítőn delel merőlegesen, M=90-47=43 fok


December: Baktérítőn delel merőlegesen (d.sz.23,5 fok). M=90-(47+23,5)=90-47-23,5=19,5 fok

2022. szept. 16. 21:26
 2/2 krwkco ***** válasza:

"Jól számoltam ki, hogy hány fokos szögben delel a Nap?"

Nyilván nem.

A Nap a nyári napfordulókor delel a legmagasabban, vagyis a horizonthoz képest a legnagyobb szögben. És télen a legalacsonyabban. A napéjegyenlőségeknél pedig a kettő között.

Rajzold le a földet, mint egy kört. Budapestnél húzz egy érintőt. Húzz 1-1 félegyenest a nap irányába a föld középpontjától és Budapesttől. Lesz egy derékszögű háromszöged. És egy váltószög-pár.

2022. szept. 16. 21:32