Hány fokos egy gömb felülete?


Értelemszerűen nem 360*360 fok lenne?


41,252 fokra jön ki a 4*pi szteradian.

De ha ezt szorzom pi vel akkor az már 360*360 al egyenlő.


Most akkor a gomb felülete 360^2 vagy 41,252 fokos?


2022. aug. 26. 09:32
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

0. Ha már térszög, akkor az inkább négyzetfok. Mint ahogy radián helyett is szteradiánt írsz (ami amúgy tényleg négyzetradián, még ha furán is hangzik), vagy ahogy a felületet sem méterben, hanem négyzetméterben mérjük.


> „Értelemszerűen nem 360*360 fok lenne?”

Nem. Az a baj, hogy a gömb görbül, nem tudod (1° × 1°)-os kis négyzetekre osztani felületét, mert ilyen fura, trapézszerű valamik lesznek (persze nem trapézok, mert nem is síkban vannak).

Úgy érzem, ez a videó tökéletesen megválaszolja a kérdésed lényegi részét: https://www.youtube.com/watch?v=VYQVlVoWoPY youtu.be/VYQVlVoWoPY


> „41,252 fokra jön ki a 4*pi szteradian.”

Helyes: 4*π sr = 4*π rad^2 = 4*π (180°/π)^2 = 4*180^2/π deg^2 ≈ 41 252,96 deg^2

[link] (WA input: 4*pi*(180/pi)^2 )

> „De ha ezt szorzom pi vel akkor az már 360*360 al egyenlő.”

A magasságom 170 cm, de ha ezt szorzom 3-mal, akkor az már 5 méter és 10 centi. Hogy jön ez ide?


> „Most akkor a gomb felülete 360^2 vagy 41,252 fokos?”

Közelítőleg a teljes térszög (a gömbfelület osztva a hozzá tartozó sugár négyzetével) 41 252,96 négyzetfokos.


(Végül a vesszőt magyarban tizedes vesszőként használjuk, csak angolban 3-as tagolásra, de a hármas tagolásra mindenképpen szerencsésebb inkább valamilyen közt tenni a számjegyek közé.)

2022. aug. 26. 12:25
 2/2 anonim ***** válasza:

Közelítsük, hogy mekkora a teljes térszög, nézzük meg, hogy hányszor fér bele az 1 négyzetfok. A közelítéshez egy olyan négyzetet fogunk tekinteni, aminek a oldala 1 °-os szög alatt látszik.


Tekintsük tehát az első válaszadót R = 97,41 méter távolságból. Ilyenkor közelítőleg 1°-os szög alatt látszik a feje búbjától a talpáig. A négyzet területe, aminek akkora az oldala, mint ő, éppen (1,7 m)² = 2,89 m². Ha ez ugyanott van mint ő (és a síkja merőleges a mi irányunkra), akkor ugye értelemszerűen azt várod, hogy 1 négyzetfok alatt fog látszani. Az R sugarú gömb felülete 4*pi*(97,41 m)² = 119 239 m². A gömbfelület és a négyzet területének hányadosa 41 259.


Ez alapján mire tippelnél? A teljes térszög 360*360 = 129 600 négyzetfok, vagy inkább arra, hogy 41 253? Ha pontosítanánk a közelítést, és olyan messziről néznénk a válaszadót és ezt a négyzetet, hogy 0,1° illetve 0,01 négyzetfok alatt látszódjanak, akkor melyik irányba finomodna a közelítés?

2022. aug. 26. 13:44