Bizonyítsuk be, hogy ha egy húrtrapéz érintőtrapéz is, akkor a beírt kör érintési pontokba húzott sugarai hasonló négyszögekre bontják a trapézt??????


Két sokszog akkor hasonló ha megfelelő oldalaik aranya egyenlő, és megfelelő szogeik egyenlő nagyságúak.

Vagy ha a megfelelő oldalaik aranya egyenlő és az atloik aranya egyenlő.


Most jelöljük a trapéz csúcsait és szogeit a szokásos jelolesekkel.

A,B,C,D csúcsok.

Alfa, béta, gamma, delta szögek.


Ugye tudjuk hogy a trapéz szarain fekvő szögek mellekszogek. A bizonyítást most hagyjuk.


És mivel hurtrapez rol van szó, így a szemközti szogeik 180 fokra egészítik ki egymást. Itt ugye a kerületi és középponti szögek kel tudunk bizonyítani, de hagyjuk most.


Tehát az alapon fekvő szogeik egyenlők egymással.


Ha a beírt körének középpontjába be húzzuk az erintesi pontokbol a sugarakat, akkor olyan négy szögek keletkeznek, amiknek ket 90 fokos szoguk van.


Most nézzük a keletkezett negyszogeket.

Az egymással szemben levő négyszögeknek van csucsszoguk, és ket-ket 90 fokos szoguk, tehát a 4.-ik szoguk is egyenlőek egymással.


Most nézzük az egymás melletti negyszogeket.

Mivel az alapon fekvő szogeik egyenlőek egymással, ezért van ket-ket 90 fokos szoguk és egy csucsszoguk, tehát a 4.-ik szoguk egyenlőek.


Ebből az következik hogy csak úgy lehetséges ez, hogy a trapéz négyzet.


Mivel az alapon fekvő szogei egyenloek, és szemközti szogeik is egyenlőek, ebből következik hogy negyzet, vagyis innen meg van dolog a bizonyitassal.



A kérdésem az hogy jó a gondolatmenetem, negyzet lesz a sikidomunk?


2022. szept. 13. 22:02
 1/6 anonim ***** válasza:
jézusom
2022. szept. 13. 22:56
 2/6 anonim ***** válasza:

Sajnos nem egészen látom át a gondolatmenetet (vizuálisabb típus vagyok, és most nem tudok rajzolni), de a végkövetkeztetés biztosan nem jó;


Húrnégyszög esetén a szemközti szögek összege 180°, ezt leírtad, de a húrtrapéznál nincs is szükség erre a tételre, ugyanis tudjuk, hogy a húrtrapézhoz csak annyi kell, hogy az alapok felezőpontját összekötő szakasz merőleges legyen az alapokra, ekkor az lesz a szimmetriatengelye.

Érintőnégyszög esetén a szemközti oldalak összege ugyanannyi. Ennek megfelelően például a 3-2-1-2 cm-es oldalakkal rendelkező húrtrapéz egyben érintőtrapéz is lesz, ami pedig nyilván nem négyzet.


Egyébként pedig a levezetésed szerint a téglalapokat is meg kellett volna kapnod.


Nem mellesleg a feladat sokkal egyszerűbben is bizonyítható. Azt kell csak kihasználnod, hogy mi határozza meg a beírható kör középpontját.

2022. szept. 13. 23:03
 3/6 anonim ***** válasza:
Illetve mégse, lesz annyira egyszerű úgy, ahogyan elsőre gondoltam, de algebrailag szépen ki fog jönni az, aminek ki kell jönnie, csak az ábrát két különböző irányból kell megközelíteni.
2022. szept. 13. 23:44
 4/6 anonim ***** válasza:

"Az egymással szemben levő négyszögeknek van csucsszoguk, és ket-ket 90 fokos szoguk"


Ez biztosan hibás. Ha felrajzolod az ábrát, akkor láthatod, hogy nem sok esély van arra, hogy csúcsszögek keletkezzenek (az említett négyzetet és téglalapot leszámítva nem lesz erre lehetőség).

2022. szept. 14. 00:03
 5/6 A kérdező kommentje:

Bocsánat.

A csucsszogek azok valóban hibásak.


Mai nap delutan elkészítsem az ábrát, és feltoltom az ábrát.

2022. szept. 14. 00:45
 6/6 anonim ***** válasza:

Leírom nagy vonalakban, hogy én hogyan csináltam meg a bizonytást;


Legyen a hosszabbik alap a, a rövidebbik c hosszú, a magasság m. A szárak egyenlő hosszúak, és mivel összegük a fent ismertetett tétel szerint az alapok összegével kell megegyezniük, ezért a szárak hossza (a+c)/2 hosszúságú lesz.


Most húzzuk be az érintősugarakat, amik egyébként m/2 hosszúságúak, érthető okokból. Ha ez megvan, akkor a négy keletkező kisebb négyszög oldalait meg tudjuk határozni;


-két négyszög két oldala c/2, másik két oldala m/2 hosszú,

-két négyszög két oldala m/2, másik két oldala a/2 hosszú.


Mivel arra hajtunk, hogy ezek hasonlóak legyenek, ezért az egymásnak megfeleltethető oldalakat el kell osztanunk egymással:


(c/2):(m/2) = (m/2):(a/2), rendezés után:


a*c = m^2


Tehát az állítás akkor igaz, hogyha ez a szorzat teljesül.


Most rajzoljunk egy másik trapézt, és foglalkozzunk vele úgy, ahogyan a szimmetrikus trapézokkal számolni szoktunk; húzzuk be a két magasságot, ekkor keletkeznek derékszögű háromszögek, melyek befogói (a-c)/2 és m hosszúak, átfogóik (a+c)/2 hosszúak, így Pitagorasz tételét felírhatjuk:


((a-c)/2)^2 + m^2 = ((a+c)/2)^2, ebből rendezés után megkapjuk az a*c=m^2 összefüggést, tehát az eredeti állítás feltétele teljesül, így az eredeti állítás igaz lesz.


Biztosan van tisztán geometriai jellegű bizonyítása is, abban nem voltam túl jó sosem.

2022. szept. 14. 01:45