Sos, valaki segítene légyszi? :c (matek) Az alapokat elkezdtük órán, de nekem nem megy ezeknek a megoldása😅


[link]


Ami egyszerű még ment, de ez...



2022. szept. 6. 20:47
1 2
 1/15 Pelenkásfiú ***** válasza:
74%
Holnapra kell?
2022. szept. 6. 20:52
 2/15 A kérdező kommentje:
Pl a 4083.a)- nál is... Az jött ki hogy 1849=1233 what O.o
2022. szept. 6. 20:54
 3/15 A kérdező kommentje:
Igen, máról holnapra.-.
2022. szept. 6. 20:55
 4/15 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

[4083](a)


a_n = a_1 + (n-1)*d


1849 = 1 + (n-1) * 2/3


Ezt az egyenletet próbáld megoldani!

2022. szept. 6. 21:00
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

4083a) A képlet, amit használni tudunk itt:


a[n] = a[1] + (n-1) * d (a szögletes zárójel az alsó indexet jelöli)


Behelyettesítünk:


1849 = 1 + (n-1)*(2/3), ennek megoldása

n = 2773, tehát a 2773. tagja a sorozatnak.


b) 2011 = 1 + (n-1)*(2/3), ennek megoldása

n = 3016, tehát a 3016. tagja a sorozatnak.


c) 3000 = 1 + (n-1)*(2/3), ennek megoldása

n = 4499,5, ami nem egész szám, tehát a sorozatnak nem tagja a 3000. Ebben az esetben illik ellenőrizni úgy, hogy megnézzük a két "szomszédos" tagot:

n=4499 esetén: 1 + (4499-1)*(2/3) = 8999/3 =~ 2999,67

n=4500 esetén: 1 + (4500-1)*(2/3) = 9001/3 =~ 3000,33


Tehát valóban nem tagja a sorozatnak a 3000.

2022. szept. 6. 21:06
 6/15 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

[4084]


Ha a 40. tag kevesebb, mint a 15., akkor a differencia (d) nyilván negatív lesz.


Ha mondjuk a 16. és 15. tagot hasonlítanánk össze, akkor nyilván "d" lenne a különbségük.

Ha a 17. és 15. tagot, akkor "2*d".

Tehát megállapíthatjuk, hogy a két szám különbsége megadja, hogy hányszor kell venni a "d"-t.

40-15=25, vagyis 25*d = -25 (azért mínusz, mert azt mondja a feladat, hogy 25-tel kevesebb)


Tehát ebből számold ki a "d"-t és megvan a válasz:

25*d = -25

2022. szept. 6. 21:07
 7/15 anonim ***** válasza:
50%

4084. Ezt a feladatot egyenletrendszerrel szokták megoldani, de az


a[n] = a[1] + (n-1)*d


képlet általánosítható tetszőleges tagra:


a[n] = a[m] + (n-m)*d


Az n helyére írjuk be a 40-et, az m helyére a 15-öt:


a[40] = a[15] + (40-15)*d, tudjuk, hogy a[40] 25-tel kevesebb, mint az a[15], ezért a[40]=a[15]-25, tehát


a[15]-25 = a[15] + 25*d, rendezés után

-1 = d, tehát a differencia (-1).

2022. szept. 6. 21:11
 8/15 anonim ***** válasza:
50%

4085a) Ugyanaz a képlet:


a[12] = 17 + (12-1)*9 = 116, tehát a 12. éven 116 ásványt gyűjtött.


b) Itt az összegképlet fog kelleni:


S[n] = (a[1] + a[n])*n/2, itt csak egyszerűen behelyettesítünk:


S[12] = (17 + a[12])*12/2, az a[12]-t, az előbb kiszámoltuk:


S[12] = (17 + 116)*12/2 = 798, tehát 798 darab ásványt gyűjtött 12 év alatt.

2022. szept. 6. 21:16
 9/15 Pelenkásfiú ***** válasza:
39%

#5 7 8

Nehogy hagyd egy kicsit őt is gondolkozni/számolni....

Ebből biztos megtanulja, ha csak le kell másolni a füzetbe.


De ügyes vagy, hogy meg tudtad oldani a feladatokat. Jár a keksz.

2022. szept. 6. 21:19
 10/15 anonim ***** válasza:
25%
#9, ha nem érti, nem fogja megérteni magától. Úgysem holnap fognak utoljára ezzel a témakörrel foglalkozni, lesz még ideje megtanulnia, és lesz alapja, amihez fog tudni nyúlni.
2022. szept. 6. 21:22
1 2