Szakadáson hány volt esik?
A feladat meghatározni az U feszültséget:
A megoldás szerint -5V, viszont nem értem, hogy hogyan jön ez ki, hiszen a feszültségforrás után még ott van egy 3 OHM-os ellenállás is. Azt miért nem kell figyelembe venni?
És miért lesz minusz az előjel, hiszen a nyilak egy irányba mutatnak?
#10: Ez csak akkor igaz, ha az áramkörben csak soros kapcsolás van, azaz egyetlen zárt hurokra felfűzhető az összes elem.
A nyíl a magasabb feszültségtől mutat az alacsonyabb felé, tehát az ábrán a feszforrás "bal oldala" a magasabb potenciál (pl. 5V), a "jobb oldala" az alacsonyabb (pl. 0V). A szakadásnál a szabály szerint a "felső" feszültségből kell kivonni az "alsót", és itt az "alsó" a nagyobb (az kapcsolódik a feszforrás "bal" oldalához), így -5V lesz az eredmény.
"Tehát akkor ha szakadás van az áramkörben, akkor a szakadáson eső feszültség az mindig minden esetben megegyezik a feszültségforrás feszültségével?"
Nem.
"De miért? Nem úgy van, hogy ha egy irányba mutatnak a nyilak, akkor pozitív?"
Egy zárt hurok mentén a feszültségesések összege 0. 5V+U=0 -> U = -5V
"De miért?"
Kirchhoff bácsival még nem találkoztál?
"Tehát akkor ha szakadás van az áramkörben, akkor a szakadáson eső feszültség az mindig minden esetben megegyezik a feszültségforrás feszültségével?"
-Igen, ha egy soros áram(majdnem)körről beszélünk. Ha I nulla, az ellenállásokon az IR feszültségesés nulla, így a teljes feszültség eljut a szakadásig. Gondolj a közlekedő edényekre: a nyomás (=vízoszlop-magasság) mindenhol ugyanannyi, akármilyen szűkületek is vannak közben. Ha nem áramlik a víz, nem számít a szűkület.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!