Szakadáson hány volt esik?


A feladat meghatározni az U feszültséget:


[link]


A megoldás szerint -5V, viszont nem értem, hogy hogyan jön ez ki, hiszen a feszültségforrás után még ott van egy 3 OHM-os ellenállás is. Azt miért nem kell figyelembe venni?


És miért lesz minusz az előjel, hiszen a nyilak egy irányba mutatnak?



2022. jún. 12. 15:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%
Látom vannak bajok.. r3 nál számolj egy I-t, az lesz az áramerősség mindenhol tehát I0.Utána eredő R, és ebből a két adatból megkapod az U0-t. Ez rohadt egyszerű, semmi leágazás, óvodás feladat.
2022. jún. 12. 15:39
 2/15 A kérdező kommentje:

A megoldásoddal teljesen más eredmény jön ki.


Eredő R = 10+5+3 = 18 OHM

R3 = 5/3A


5/3*18 = 30V


??? Ez teljesen ellentmond a megoldásnak, még az előjel sem stimmel.

2022. jún. 12. 15:44
 3/15 A kérdező kommentje:
Egyébként miért kellene áramot számolnom, ha szakadás van az áramkörben? Ergo az áramkörben nem folyik áram?
2022. jún. 12. 15:44
 4/15 anonim ***** válasza:
71%
Nem folyik áram, így az U=IR képlet alapján nem is esik feszültség az ellenállásokon. Tehát az összes feszültségnek a szakadáson kell esnie.
2022. jún. 12. 15:49
 5/15 anonim ***** válasza:
88%

Az első válasszal vannak bajok, ugyanis nem folyik áram, I=0.


A feladat arra akar rámutatni, hogy ha nem folyik áram, akkor az ellenálláson nem esik feszültség, így akár rövidzárral is helyettesíthető. Így a mért feszültség azonos a forrás feszültségével, csak a referenciairány fordított (rajzold át, rögtön látod majd!).

2022. jún. 12. 15:50
 6/15 anonim ***** válasza:
57%

Vannak bajok ezzel is:

"a feszültségforrás után még ott van egy 3 OHM-os ellenállás is"

Hiszen, ha sarkon fordulunk, akkor utána van a másik két ellenállás is.


Két megtanulandó dolog, és ez a következő három:

1. Mindegy, hogy előtte vagy utána van, ha a körben van, akkor figyelembe kell venni.

2. A szakadáson át nem folyik áram.

3. Ha nem folyik áram rajta, akkor az ellenálláson nem is esik feszültség, úgy "átmegy" rajta, mintha csak drót lenne. Ez persze hallgatólagosan feltételezi, hogy nem rakunk a szakadásba olyan műszert, amelyik terhelést jelent (mert akkor ugye zárt áramkörünk lenne, és folyna áram).


Hmmm, ezeket #1 figyelmébe is ajánlhatom.

2022. jún. 12. 15:51
 7/15 anonim ***** válasza:

"A megoldásoddal teljesen más eredmény jön ki."

Ugyan hülyeséget írt, de nem az utasítása szerint jártál el, csak növelted a káoszt.

2022. jún. 12. 15:55
 8/15 anonim ***** válasza:
88%
5V, a szakadás egy végtelen nagy értékű ellenállás, így azon esik az összes fesz. Az #1 válaszolónak halvány fingja nincs az egészről.
2022. jún. 12. 15:56
 9/15 anonim ***** válasza:
#8 vagyok, bocs, -5V, ha ebbe az irányba vesszük fel, mint a képen.
2022. jún. 12. 15:57
 10/15 A kérdező kommentje:

Tehát akkor ha szakadás van az áramkörben, akkor a szakadáson eső feszültség az mindig minden esetben megegyezik a feszültségforrás feszültségével?


"-5V, ha ebbe az irányba vesszük fel, mint a képen."


De miért? Nem úgy van, hogy ha egy irányba mutatnak a nyilak, akkor pozitív?

2022. jún. 12. 16:01
1 2