Melyik a legkisebb területű háromszög?

Egy szögtartomány belsejében felveszünk egy P pontot. A P keresztül átmenő egyenesek háromszögeket metszenek ki a tartományból. Melyiknek legkisebb a területe?

2022. máj. 21. 19:33
 1/7 anonim ***** válasza:
Amelyiknek P felezi az oldalát.
2022. máj. 22. 19:12
 2/7 anonim ***** válasza:

#1

Miért is?

2023. aug. 13. 19:51
 3/7 anonim ***** válasza:

Vektorosan oldjuk meg. Legyen az origó a két félegyenes metszéspontja, a félegyenesek egységnyi hosszúságú irányvektorai e és f, továbbá p az origóból az adott P pontba mutató vektor. A háromszög két oldala az ae, bf vektorok (ahol a, b pozitív valós számok), a harmadik oldal átmegy P-n, tehát valamilyen 0 < μ < 1 -re


μae + (1-μ)bf = p


A továbbiakban a-t tekintjük változónak, ebből fejezzük ki b-t. Az egyenletet jobbról szorozva f-fel ill. e-vel vektoriálisan:


μa(exf) = pxf, amiből μ = |pxf|/(a|exf|)


(1-μ)b(fxe) = pxe, amiből b = |pxe|/((1-μ)|fxe|)


|pxf|, |pxe|, |exf| pozitív konstansoknak tekinthetők, vagyis μ = C/a, b = D/(1-μ), valamilyen C, D konstansokkal.


A háromszög területe T = (1/2)ab|exf|, a minimumhoz elég az ab szorzatot vizsgálni:


ab = aD/(1-μ) = aD/(1-C/a) = a²D/(a-C). Ennek a minimuma a=2C-nél van, ez deriválással könnyen ellenőrizhető.


Kapjuk, hogy a minimumnál μ értékére μ = C/a = C/2C = 1/2, vagyis



ae/2 + be/2 = p. Ami vektoros kifejezése annak, hogy P a háromszög origóból kiinduló súlyvonalán van, azaz felezi a harmadik oldalt.

2023. aug. 14. 11:08
 4/7 anonim ***** válasza:
Jav.: "ebből fejezzük ki" -> ezzel fejezzük ki
2023. aug. 14. 11:17
 5/7 A kérdező kommentje:
Tyűha, köszi.
2023. aug. 14. 11:34
 6/7 anonim ***** válasza:
Utolsó formula helyesen: ae/2 + bf/2 = p
2023. aug. 14. 15:07
 7/7 anonim ***** válasza:

[link]


A KöMaL B.3847. feladat - egyelőre - nem érhető el. Ha majd igen, akkor pótolom a linket.

2023. aug. 14. 20:00