Ezt valaki el tudja magyarázni?


Fizika-matek.

Vegyük a sebesseg-idő fuggvenyt.

Egy adott [t1;t2] intervallumot nézzünk.

S(t) [t1;t2]=Integral t1-t2(v(t)dt).


A kérdésem az hogy ez az egyenlőség miért egyenlő :


v(t)=s’(t)????


Erre sehogy nem jövök rá.


2022. máj. 21. 00:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Konkrétan mit nem értesz?
2022. máj. 21. 00:33
 2/6 A kérdező kommentje:
Hogy v(t) miért egyenlő s’(t)?
2022. máj. 21. 00:34
 3/6 A kérdező kommentje:

Ugye v*t=s


Ebből sehogy nem jön ki az hogy v(t)=s’(t).

2022. máj. 21. 00:35
 4/6 anonim ***** válasza:
79%

Pont azért jön ki, mert v*t=s.


Tudjuk, hogy a (pontszerű) test megtett útja nem más, mint a v-t függvény grafikonja alatti terület. Ha a sebesség állandó, akkor könnyű dolgunk van, mert a függvény alatti terület egy derékszögű háromszög vagy egy trapéz. De nemcsak egyenletes sebességgel tud haladni egy test, hanem különféle gyorsulásokkal, de még így is a függvény alatti terület lesz a megtett út.

A fügvény alatti területet úgy tudjuk „korlátok közé szorítani”, hogy különféle területű téglalapokat rajzolunk a görbe alá és a görbén túlrajzolva, de minél vékonyabbak a téglalapok, annál jobban illeszkednek a függvény alatti síkidomra. Ezt hívjuk Darboux-összegnek. A téglalapok területe hogy-hogy nem v*t minden esetben, és mivel a megtett utat így a sebesség integrálásával kapjuk, ezért


s(t) = int(v(t))dt tetszőleges t-re, ezért deriválhatjuk mindkét oldalt (feltéve, hogy s(t) differenciálható):


s'(t) = v(t).

2022. máj. 21. 00:48
 5/6 anonim ***** válasza:
70%
Egy részen rosszul írtam; nem a sebesség állandó, hanem a gyorsulás (ezáltal lesz a mozgás egyenletes).
2022. máj. 21. 01:24
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a szép választ.

Így már ertheto.

2022. máj. 22. 21:18