El tudja ezt nekem valaki magyarázni?🆘🔢


Adott egy feladat:


Pénzem: 150ft


Elköltöttem 1/4 részét cukorra, 1/3 részét játékra.


Mekkora részét költöttem el?

Mennyi maradt?


Hogy kell hozzákezdeni, kiszámolni stb?



2021. nov. 10. 15:30
 1/4 anonim ***** válasza:
68%
Google: törtek összeadása.
2021. nov. 10. 15:34
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1/4+1/3= .... (közös nevezőre hozol úgy, mint ahogy tanultad ötödikben) Ez lesz az első kérdésed válasza.


1-ből kivonod az első kérdés eredményét és megkapod második kérdés válaszát.

2021. nov. 10. 15:38
 3/4 anonim ***** válasza:

Valószínűleg a feladat (már) nem a törtek összeadására megy rá, hanem hogy szám törtrészét tudja-e értelmezni;


Általában egy dolog törtrésze alatt azt a részt szoktuk érteni, amit úgy kapunk, hogy a tört nevezője szerint felosztjuk egyenlő részekre, a számlálója szerint pedig kiválasztunk az előbbi részekről. Például egy kör 1/4 részét úgy kaptad korábban, hogy felosztottad 4 egyenlő részre, abból kiszíneztél 1 részt, és az volt az 1/4.


Számok esetén is ugyanez a helyzet, a különbség csak annyi, hogy nem rajzolgatunk, hanem számszerűen meg tudjuk adni az eredményt szorzással és osztással. De legyen inkább 150 helyett 1500, hogy eredményül egész számok jöhessenek ki;


1500 1/3 része: az 1500-at felosztjuk 3 egyenlő részre, ami 500, ebből 1 rész 500, tehát 1500 forint 1/3 része 500 forint.


1500 forint 1/4 része: ugyanúgy, mint az előbb, 375 forint lesz az 1/4 rész.


Tehát összesen 500+374=875 forintot költöttél el, tehát 1500-875=625 forintod maradt.


Hányadrész lett elköltve; ugyanúgy, mint amikor a kör fel volt osztva, és színezés alapján kellett eldönteni a törtrészt, itt is ugyanaz a helyzet; esetünkben 1500 részt képzeljünk el, amiből 875 van beszínezve, ekkor el tudjuk dönteni, a 875/1500 rész lett beszínezve, tehát ekkora rész lett elköltve. Ez a tört egyszerűsíthető 125-tel, így az eredmény 7/12 lesz, tehát 7/12 rész lett elköltve.

Hasonlóan az előzőekhez, a 625/1500 = 5/12 rész maradt meg.

2021. nov. 10. 16:28
 4/4 anonim ***** válasza:
A 150 Ft ¼-e (150*0,25=) 37,5 Ft, az ⅓-a (150*⅓=) 50 Ft. 150-(37,5+50) = 62,5 Ft. Ennyi maradt. És ennyit költöttél: 37,5+50=87,5 Ft.
2021. nov. 10. 17:05