Egy gázelegy hidrogént és oxigént tartalmaz. Az elegyen elektromos szikrát üttetünk át. A vízgőz lecsapódása után visszamaradt száraz gáz térfogata a fele a kiindulási gázelegyének Valaki el tudja magyarázni hogy kell levezetni ?
A kémiai feladatok megoldását a feladat értelmezése után kémiai reakció egyenlet írással kezdjük:
2 H2 + O2 = 2 H2O
Az egyenletírás után filozofálunk. A feladat előírása, hogy a keletkezett vízgőzt lecsapatjuk és kivonjuk a rendszerből. Ez a felírt egyenlet alapján azt jelenti, hogy a bal oldalon szereplő 3 mol gáz elfogy a gáztérből. A felére akkor úgy csökken a gáz térfogata, hogy eredetileg a 3 helyett 6 mol gáz volt. [Nyilván tudod, hogy azonos állapotban lévő bármely gáz egy molja azonos térfogatú bármely másikkal.] Szóval a reakció miatt a gáztérből elfogyó 2 mol hidrogén és egy mol oxigén -> ez összesen 3 mol, azaz 3 térfogatnyi.
Eredetileg meg 6 térfogatnyi gázelegy volt. Két megoldás is van, vagy hidrogénből volt 3 mol felesleg, vagy oxigénből volt 3 mol felesleg, az egyenlet bal oldalához viszonyítva. Tehát kiindulhattunk 5 mol hidrogén és 1 mol oxigén elegyéből is, meg 2 mol hidrogén 4 mol oxigén elegyéből is - mind a két esetben a térfogat feleződését tapasztaljuk. Természetesen írhattam volna 1 mol helyett 1 térfogatnyi kifejezést is, és akkor már tetszőleges, hogy mennyi az 1 térfogatnyi. Tehát a hidrogén:oxigén térfogatok aránya vagy 5:1 vagy 2:4. Innen már a százalék számítás rád bízom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!