Helyes a számítás? (elektromosság)


Szóval, lenne egy áramkör. A tápfeszültség 12 V lenne, és LED-ek lennének rákapcsolva az ellenállással. Szeretnék két dolgot megkérdezni! Egyrészt azt hogy elég lesz-e a ledeknek a kiszámolt ellenállás, illetve, hogy elég lesz-e ekkora áramerősségre, ekkora keresztmetszetű vezeték.

---

Áramforrás:

U = 12 V

Ledek (3 db):

U = 3.2 V

I = 20 mA = 0.02 A


A ledek sorba vannak kötve! A kiszámolt ellenállás értéke:

Egyszerűsítve: 12 - 9.6 = 2.4; 2.4 / 0.02 = 120 ohm

A vezeték keresztmetszet számítás:

I = U / R --> I = 12 V / 400 ohm (+ ledek belső ellenállása) = 30 mA

---

30 mA --> 0.75 mm2 keresztmetszetű vezetéknek elégnek kell lennie.


Szóval jól számoltam mindent? Segítségeteket előre is köszönöm!



2022. jan. 20. 18:19
 1/5 anonim ***** válasza:

Az ellenállást jól számoltad:

R=(Ut–ULED)/I=(12–3·3,2)/0,02=120 Ω

„I = U / R --> I = 12 V / 400 ohm (+ ledek belső ellenállása) = 30 mA”

Ez nem értelmezhető. Honnan jött ki az a 400 Ω? Ha 20 mA-re számoltad az ellenállást, akkor ott 20 mA áram fog folyni, nem 30 mA. 20 mA-re a 0,75 mm²-es vezeték bőven elegendő, még a 0,5 mm²-es is többszörösen megfelel.

2022. jan. 20. 20:58
 2/5 anonim ***** válasza:

Visszafelé is kiszámolhatod, de nincs sok értelme, mert nyilván 20 mA jön ki, hiszen erre méretezted:

Egy LED belső ellenállása ebben a munkapontban:

RLED1=ULED/I=3,2/0,02=160 Ω

Három van sorosan kapcsolva, azok eredő belső ellenállása: RLED=3·RLED1=3·160=480 Ω

Ehhez még hozzáadódik a LED-ek előtét ellenállása, így a teljes eredő ellenállás:

Re=R+RLED=120+480=600 Ω

I=Ut/Re=12/600=20 mA.

2022. jan. 20. 21:06
 3/5 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen, a segítséget!
2022. jan. 21. 07:41
 4/5 D.O.81 válasza:

A réz vezeték ellenállása 0,0178 Ohm négyzet milliméterenként.

Az alumíniumé 0,0256 Ohm négyzet milliméterenként


A vezetéken eső feszültség[Voltban] = (((kettő szorozva a vezeték hosszával [méterben]) szorozva a vezetéken folyó áramerősséggel[Amperban]) osztva a keresztmetszettel[négyzet milliméterben]) szorozva a vezeték jellemző ellenállásával[Ohm négyzet milliméterenként]

2022. márc. 8. 22:38
 5/5 anonim ***** válasza:

A feszültségesésnek itt nincs jelentősége, 50 m hossz, 0,5 m² keresztmetszetű réz vezeték és 20 mA áram esetén még a 0,1 V-ot sem éri el. Egyébként is a kérdés így szólt:

„elég lesz-e ekkora áramerősségre, ekkora keresztmetszetű vezeték?”

Ez azt jelenti, hogy: 20 mA áramra terhelhetőség szempontjából elegendő-e a 0,75 m²-es vezeték? Bőven elég.

2022. márc. 9. 15:38