Mekkora erősségű áram halad át a 100 Ω ellenállású elektromos melegítő fűtőszálán, ha 30 s alatt a) 30 g tömegű, 0 °C hőmérsékletű jeget olvaszt meg; b) a 30 g tömegű, 0 °C hőmérsékletű vizet 100 °C hőmérsékletűre melegíti fel; c) 30 g forrásban levő vizet elpárologtat? A jég olvadáshője 334 kJ/kg, a víz fajhője 4,2 kJ/kg×°C, forráshője 2260 kJ/kg. Mindennemű veszteségtől tekintsen el!2018. máj. 10. 12:19
1/1 anonim válasza:
elektronikailag: Q=I*t
hőtanilag: Q=c*m*dT; Q=L*m
A melegitő által leadott hő (I*t) egyenlő lesz a jég megolvasztásához / viz felforralásához / forroviz elpárologatásához szükséges hőmennyiségel:
a./ I*t = L*m
b./ I*t = c*m*dT
c./ I*t = L*m