Mekkora kicsinyítésű a fejünk képe egy 5 cm átmérőjű karácsonyfadísz fényes felületén, ha 25 cm távolságra van tőlünk a gömb?

SÜRGŐS és előre is köszönöm!
2022. máj. 12. 11:12
 1/1 anonim ***** válasza:
69%

Nézd át ezt:


[link]


A nevezetes sugármenetek közül azt használjuk, hogy a "geometriai (gömbi) középpontba érkező fénysugár önmagába verődik vissza".


Legyen


h: a tárgy magassága

h': a kép magassága

R: a gömb sugara

d: a tárgy távolsága a tükörtől.

β: a tárgy látószöge a gömbsüveg tetőpontjából (azaz d távolságból)

γ: a tárgy látószöge a gömb középpontjából (azaz d+R távolságból)


Keressük a h'/h arányt.


tgβ = h/d

tgγ = h/(d+R)


h'/tgβ + h'/tgγ = R


(h'/h)d + (h'/h) (d+R) = R


h'/h = R/(R+2d)

2022. máj. 12. 16:00