SÜRGŐS és előre is köszönöm!2022. máj. 12. 11:12
1/1 anonim válasza:
Nézd át ezt:
A nevezetes sugármenetek közül azt használjuk, hogy a "geometriai (gömbi) középpontba érkező fénysugár önmagába verődik vissza".
Legyen
h: a tárgy magassága
h': a kép magassága
R: a gömb sugara
d: a tárgy távolsága a tükörtől.
β: a tárgy látószöge a gömbsüveg tetőpontjából (azaz d távolságból)
γ: a tárgy látószöge a gömb középpontjából (azaz d+R távolságból)
Keressük a h'/h arányt.
tgβ = h/d
tgγ = h/(d+R)
h'/tgβ + h'/tgγ = R
(h'/h)d + (h'/h) (d+R) = R
h'/h = R/(R+2d)