Sos Fizika házi! Tudsz segíteni ?


1. Feladat :


Egy transzformátornál a primer feszültség 220 V , a primer tekercsben folyó áram erőssége 4 A. A szekunder tekercs menetszáma 200, a szekunder áramkörben folyó áram erőssége 20 A .Számísd ki a transzformátor hiányzó adatai !


Én próbáltam kiszámolni, de már 2 Isz-em van és csak egy Up, 1 Ip és egy adatom teljesen hiányzik.


Köszönöm ha segítesz, már egy 45 perce próbálkozom. Legyen szép estéd.



2022. máj. 8. 18:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Vegyünk egy ideális transzformátort, aminek nincs vesztesége (a valóságban ilyen nincsen, de könnyebb elsőre így számolni). A feszültségek egyenesen arányosak a menetszámmal, az áramerősségek pedig fordítottan. A 2 tekercs teljesítménye azonos. Teljesítmény = U*I.

U1*I1 = 880 Watt, ennyi a teljesítmény az első tekercsben, tehát ha nincs veszteség, akkor a másodikban is. 880/I2 = 880/20 = 44 Volt a második tekercs feszültsége.

A szekunder tekercsben a 44 Volt mellett 200-as menetszám van, vagyis 220 Volthoz 1000-es menetszám kell a primer tekercsben az egyenes arányosság miatt.

2022. máj. 8. 18:49
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ! Így már sikerült ! :)
2022. máj. 8. 20:50