A/B törtre igaz, hogy 2020/2021 < A/B < 2021/2022. Mennyi min{A+B} ?


2022. máj. 2. 07:51
 1/8 anonim ***** válasza:

Csak közös nevezőre kell hozni, és megkeresni, hol a legkisebb A és B összege:

(2020 * 2022) / (2021 * 2022) < A / B < (2021 * 2021) / (2022 * 2021)

Ha kiszámolod (igazából nem is kell, mert tudjuk, hogy X * X csak eggyel nagyobb az (X-1)*(X+1) -nél)

Tehát a két szélsőő szám számlálójának különbsége 1, ami azt jelenti, hogy ezzel a nevezővel nem lesz közöttük racionális szám, vagy meg kell szoroznunk 2-vel a nevezőket és számlálókat, hogy legyen közöttük egy racionális szám ugyanazon nevezővel:

(2020 * 2022 * 2) / (2021 * 2022 * 2) < A/B < (2021 * 2021 * 2) / 2021 * 2022 * 2)

A két szám között már van egy racionális szám ezzel a nevezővel:

A = 2020 * 2022 * 2 + 1 = 2021 * 2021 * 2 - 1

B = 2021 * 2022 * 2

A + B = 2022 * 2 * (2020 + 2021) + 1 = 4044 * 4041 + 1 = 16341804 + 1 = 16341805

Ha bármit elírtam, bocsánat :D

2022. máj. 2. 08:44
 2/8 krwkco ***** válasza:

#1

Jobb eljárás kell, mert van ennél van kisebb szám is.

2020/2021=0,999505195

2021/2022=0,999505440

2 498 762/2 499 999=0,999505200 és 2 498 762+2 499 999=4 998 761

És vannak még sokkal kisebbek is.

2022. máj. 2. 11:19
 3/8 anonim ***** válasza:

Legyen A+B=k, ekkor rendezés után A/B=(k/B)-1, ezt írjuk be A/B helyére:


2020/2021 < (k/B) - 1 < 2021/2022, ezt rendezzük k-ra:


(4041/2021)*B < k < (4043/2022)*B


Mivel A;B pozitív egészek (bár a feladat nem mondja ki, de valószínűleg erre gondolt a feladat kitalálója), és A+B=k, ezért a B<k egyenlőtlenségnek is teljesülnie kell. Azt a megoldást keressük, ahol k a legkisebb pozitív egész szám B pozitív egész mellett. Innen már nem tűnik bonyolultnak a befejezés.

2022. máj. 2. 11:56
 4/8 anonim ***** válasza:

#1-es vagyok, megvan mit rontottam el, a végén lehet 7-tel egyszerűsíteni:

A = (2020 * 2022 * 2 + 1) / 7 = 1 166 983

B = (2021 * 2022 * 2) / 7 = 1 167 561

A + B = 2 334 544

2022. máj. 2. 12:15
 5/8 krwkco ***** válasza:

#4

Sajnos ennél is van jobb:

2020/2021=0,999505195

2021/2022=0,999505440

587944/588235=0,999505300 és 587944+588235=1176179

2022. máj. 2. 12:43
 6/8 krwkco ***** válasza:

2020/2021 < 4041/4043 < 2021/2022

4041/4043=0,999505317

De 3-as képletét csak végigszámoltam B=1...sok-ra, nem átalakításokkal kaptam az eredményt.

2022. máj. 2. 13:53
 7/8 A kérdező kommentje:

Levezetés:


2020/2021 < A/B < 2021/2022 ⇔


2021/2020 -1 > B/A -1 > 2022/2021 -1 ⇔


2020 < A/(B-A) < 2021


( B-A ≠ 1 ⇒ 2 ≤ B-A ) ⇒ 4040 ≤ A és 2 + A = 4042 ≤ B


De ha ( A, B ) = ( 4040, X ), ahol 4042 ≤ X ⇒ 2020 / 2021 < 4040 / X ⇒ X < 4042, ez ellentmondás.


Tehát 4041 ≤ A és így 4043 ≤ B.


Ha ( A, B ) = (4041, 4043), az kielégíti a kezdeti egyenlőtlenséget, és minimumot ad A+B -re.

2022. máj. 6. 08:30
 8/8 A kérdező kommentje:
Közben rájöttem, és gondoltam, megosztom.
2022. máj. 6. 08:31