Kémia egyenletekkel kapcsolatban kérdés? (bővebben lent)
Adott egy egyenlet ami még nincs elrendezve.
HCO3 + H2SO4 ->
Hogyan állapítsam meg, hogy mik a termékek? Miután rákerestem erre az egyenletre, megtudtam, hogy CO2 + H2O + SO4 a válasz, amit utána még rendezni is kell, amivel nincsen gondom, de magát a terméket jobb oldalon hogyan találom meg, ha üresen hagyták és csak a reaktánsok vannak meg?
Az internet nagyon hasznos forrás tud lenni, viszont kell egy adott szintű kétség az információ helyességével kapcsolatban. Gondold át hogy mik lennének az oldal szerint a végtermékek. CO2 okés teljesen érthető, H2O ez is, SO4 az meg mi? Kén-monoxidról, dioxidról és még trioxidról is hallatom de kén-tetroxidról még nem! Azért mert az nem létezik. Mindig merüljön fel benned a lehetőség hogy nem minden forrás hiteles. A másik hogy olyan anyag sem létezik hogy HCO3. Olyan viszont igen HCO3-, a kémiában ez nagyon nem mindegy, mindig figyelj a részecskék töltésére!
A feladat megoldásához két olyan dolog van amit ha tudsz megtudod oldani. Az egyik hogy a szénsav erősebb savak jelenlétében elbomlik. A másik pedig hogy egy erős sav protont adhat át egy gyengébbnek. Ha ezek közül az egyiket tudod akkor már csak logika kell.
Összegzett reakcióegyenlet:
HCO3- + H2SO4 -> CO2 + H3O+ + SO4^2-
Részletes reakcióegyenlet::
HCO3- + H2SO4 <-> [H2CO3 + HSO4-] -> CO2 + H2O + HSO4-
H2O + HSO4- -> H3O+ + SO4^2-
(megjegyzés: Az utolsó egyenletből tűnhet úgy hogy az elegy töltése egyszeresen negatívvá vált. Ez azonban nem igaz mivel a szénsav, hidrogén karbonáttá való disszociációjakor lead egy protont, ami nem szerepel ezekben a reakció egyenletekben. Így az elegy összesített töltése 0 marad.)
Az előző válaszhoz:
Az egyszerű reakciókra rááll az ember agya, ha figyelemmel van arra, hogy mi is történhet egy ilyen reakcióban.
A molekulákon belüli kötéseket nem érdemes figyelmen kívül hagyni reakciók esetén, nem egy halom atom rebellis csoportjától van szó.
Olyan mint a Lego az oviban. Ha Józsi épített egy autót, Béla pedig egy pisztolyt és megtalálják egymást, hogy egy-két elemet kicseréljenek, akkor nem fogják szétszedni teljesen az autót és a pisztolyt, hanem csak egy-egy részletet vesznek le belőle és adják oda a másiknak.
Ilyenkor nyugodtan vedd szét a reagáló vegyületeket, hogy korábban már hogyan láttad őket "szétesni"?
HCO3-ból legtöbbször CO2 és H-donor társaságában H2O szabadul fel, nézd majd meg, a reagálópartnernek lesz-e hidrogénje, amitől meg akar majd szabadulni.
H2SO4 sokszor láttuk már, hogy SO4 (2-) iont ad az egyenlet túloldalán, vagy fémmel sót alkot. H2 keletkezhetne, de nem lenne logikus, ha van a hidrogénatomokra igény. Van? Van hát.
Ne érezd kellemetlennek, hogy ion keletkezik, vizes közegben vagyunk, elfér.
Kicsit fura, hogy HCO3(-)-mal indít a reakció, de ezt a kis gondolatmenetet mindig el lehet játszani.
Sokszor segít, és nem kell vele magolni, elég ha tudsz számolni a töltésekkel (oxidációs számmal) és az atomok anyagmennyiségével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!