Dolan kérdése:

Üdv! Valaki lenne kedves, és segítene exponenciális egyenletekkel kapcsolatban?


A feladatok: a, 2^x-1+2^x+1=20

b, 25^x+5=6*5^x


A segítséget előre is köszönöm!



2014. dec. 22. 13:49
 1/7 anonim ***** válasza:

2^(x-1) + 2^(x+1)= 20

[2^(x-1)](1 + 4) = 20 / : 5

2^(x - 1) = 4

2^(x - 1) = 2^2

=> x - 1 = 2

=> x = 3

2014. dec. 22. 13:57
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséged!
2014. dec. 22. 14:15
 3/7 anonim ***** válasza:

25^x + 5 = 6 * 5^x


25^x - 6 * 5 ^x + 5 = 0


(5^2)^x - 6 * 5^x + 5 = 0

(5^x)^2 - 6 * 5^x + 5 = 0

Változó csere:

5^x = t, de t> 0

t^2 - 6t + 5 = 0

delta = 36 - 20 = 16

t12 = (6 - 4) / 2, (6 + 4) / 2 azaz: 1 és 5

Vegyük az első lehetőséget:

t = 1 => 5^x = 1 => x = 0

másik lehetőség:

t = 5 => 5^x = 5 => x = 1

2014. dec. 22. 14:15
 4/7 anonim ***** válasza:

b; (5^2)^x-6*5^x+5=0

(5^x)^2-6*5^x+5=0

5^x=a

a^2-6a+5=0

innen sima másodfokú

2014. dec. 22. 14:15
 5/7 anonim ***** válasza:

Remélem, hogy jól értettem a zárójeleket.


Ha ilyen egyenleteket írsz ki, akkor jó jelölni.

Például nem azt írod, hogy 2^x-1 Mert az akár mi lehet, hanem 2^(x - 1) vagy (2^x) - 1

2014. dec. 22. 14:16
 6/7 anonim ***** válasza:
De mivel tanultam matematikát az egyetemen úgy gondolom, hogy jól gondoltam.
2014. dec. 22. 14:19
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, ebben igazad van, nem jól jelöltem, de ettől függetlenül teljesen jól értelmezted. Köszönöm, hogy felhívtad erre a figyelmem, és a segítségedért is köszönet!
2014. dec. 22. 14:27