A feladatok: a, 2^x-1+2^x+1=20
b, 25^x+5=6*5^x
A segítséget előre is köszönöm!
2014. dec. 22. 13:49
1/7 anonim válasza:
2^(x-1) + 2^(x+1)= 20
[2^(x-1)](1 + 4) = 20 / : 5
2^(x - 1) = 4
2^(x - 1) = 2^2
=> x - 1 = 2
=> x = 3
2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséged!
2014. dec. 22. 14:15
3/7 anonim válasza:
25^x + 5 = 6 * 5^x
25^x - 6 * 5 ^x + 5 = 0
(5^2)^x - 6 * 5^x + 5 = 0
(5^x)^2 - 6 * 5^x + 5 = 0
Változó csere:
5^x = t, de t> 0
t^2 - 6t + 5 = 0
delta = 36 - 20 = 16
t12 = (6 - 4) / 2, (6 + 4) / 2 azaz: 1 és 5
Vegyük az első lehetőséget:
t = 1 => 5^x = 1 => x = 0
másik lehetőség:
t = 5 => 5^x = 5 => x = 1
4/7 anonim válasza:
b; (5^2)^x-6*5^x+5=0
(5^x)^2-6*5^x+5=0
5^x=a
a^2-6a+5=0
innen sima másodfokú
5/7 anonim válasza:
Remélem, hogy jól értettem a zárójeleket.
Ha ilyen egyenleteket írsz ki, akkor jó jelölni.
Például nem azt írod, hogy 2^x-1 Mert az akár mi lehet, hanem 2^(x - 1) vagy (2^x) - 1
6/7 anonim válasza:
De mivel tanultam matematikát az egyetemen úgy gondolom, hogy jól gondoltam.
7/7 A kérdező kommentje:
Igen, ebben igazad van, nem jól jelöltem, de ettől függetlenül teljesen jól értelmezted. Köszönöm, hogy felhívtad erre a figyelmem, és a segítségedért is köszönet!
2014. dec. 22. 14:27