Hogyan ábrázoljam a következő függvényeket? (lépésről lépesre)


f(x)= 2x^2-20x+46



g(x)=-|2X|+4



h(x)= 3|x+2|-6


k(x)=-{x}


l(x)= [-x]



2022. ápr. 16. 22:12
 1/1 anonim ***** válasza:

1) Ahhoz, hogy ábrázolni tudd, valamilyen irányba mindenképp el kell indulni. Talán a legegyszerűbb megoldás, hogy teljes négyzetté alakítunk:


2x^2-20x+46 = 2*(x^2-10x+23) = 2*((x-5)^2-25+23) = 2*(x-5)^2 - 4


Tehát az eredeti x^2 függvényt

-eltolod 5-tel jobbra,

-az x-tengelyre merőlegesen a kétszeresére nyújtod,

-végül a függvényt 4-gyel letolod.


2) Ennél azt kell kihasználnod, hogy |a*b|=a*|b|, ha a negatív, vagyis |2x|=2*|x|, tehát a függvény: -2|x|+4, tehát az |x| függvényt


-az x-tengelyre merőlegesen kétszeresére nyújtod,

-tükrözöd az x-tengelyre,

-végül feltolod 4-gyel.


3) Egyszerűen csak eltolod az eredeti |x| függvényt 2-vel balra,

-utána a 3-szorosára nyújtod az x-tengelyre merőlegesen,

-végül 6-tal letolod.


4) Tükrözöd az eredeti {x} függvényt az x-tengelyre.


5) Tükrözöd az eredeti [x] függvényt az y-tengelyre.

2022. ápr. 16. 22:40