Ha egy cipo ara 13500ft ez az eredeti ar 66,5%a, mennyi volt az eredeti ar?(100%)

2022. ápr. 16. 16:25
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Elosztod 66,5-del és szorzod 100-zal, akkor kapod meg az eredeti árat.
2022. ápr. 16. 16:27
 2/8 A kérdező kommentje:
20300ft?
2022. ápr. 16. 16:30
 3/8 A kérdező kommentje:
De nem ertem a logikajat :(
2022. ápr. 16. 16:32
 4/8 anonim ***** válasza:
85%

Igen, annyi.


Attól függően, hogy mit tanultál, lehet választ adni a kérdésre. Például tegyük fel, hogy az eredeti ár x, ennek 66,5%-a x*(66,5/100), ennek meg kell egyeznie 13500-zal, tehát ezt az egyenletet tudjuk felírni:


x*(66,5/100) = 13500, és ezt meg tudjuk oldani.

2022. ápr. 16. 16:52
 5/8 anonim ***** válasza:

Vagy a másik megoldás, hogy felírod egymás mellé amiket tudsz:


13 500 66,5%

x 100%


Az ismeretlen x-et kell kiszámolni, mégpedig úgy, hogy a két keresztben lévő számot összeszorzod, és elosztod a harmadik számmal.

13500x100/66,5=20300


Próbáld ki.

2022. ápr. 16. 19:41
 6/8 anonim ***** válasza:
54%

Orbán alatt egy cipó kenyér is 13500.

Kinek mint intézett a kormánya, ugye...

2022. ápr. 16. 20:04
 7/8 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

A százalékszámítás az egyenes arányosság elvén működik, próbáld ki esetleg a következő következtetési módszert:


Ha a 66,5% megfelel 13 500 forintnak, akkor

1% megfelel 203 forintnak, így

100% megfelel 20 300 forintnak.


Látható, hogy az első sorban lévő értékeket elosztjuk 66,5-tel, így jutunk le az 1%-ra. Onnan pedig 100-zal való szorzással felmegyünk 100%-ra.

Ennél a következtetési módszernél mindig írd fel a szövegből kiolvasható aránypárt, majd kizárólag osztás-szorzás segítségével juss el a kívánt értékhez.

2022. ápr. 16. 20:49
 8/8 anonim ***** válasza:
78%

“Visszafelé” kell csinálni az eredeti kalkulációt.


eredeti_ar * 0.665 = 13500


Ez volt az eredeti kalkuláció. Ha az eredeti árat akarod rekonstruálni, akkor szorzás helyett osztani kell a részaránnyal:


13500/0.665 = eredeti_ar

2022. ápr. 17. 23:21