Egy bicentrikus négyszög két szomszédos oldala 9,10 egység, az általuk bezárt szög 60 fok. O a körülírt kör középpontja, K pedig a beirt körré. Mekkora a másik két oldal hossza? Milyen hosszú a KO távolság?

Határrozzuk meg a beírt és köréirt kör sugarát.
2022. ápr. 7. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mivel húrnégyszög, ezért a szemközti szögek összege 180°, így a 60°-ossal szemközti szög 120°-os.

Mivel érintőnégyszög, ezért a szemközti oldalak összege ugyanakkora; ha a két ismeretlen oldal x és y, akkor

9+y=10+x, innen pedig y=x+1, tehát az egyik oldal x, a másik x+1 hosszú.

Most ki tudjuk számolni koszinusztétellel az egyik átló hosszát, abból pedig ki tudjuk számolni az x és x+1 hosszú oldalakat, szintén koszinusztételből.


Innen tudod folytatni?

2022. ápr. 7. 17:48
 2/3 A kérdező kommentje:
igen, megvan a másik két oldal hossza. A KO távolságot hogy tudom kiszámolni?
2022. ápr. 7. 19:22
 3/3 anonim ***** válasza:
A négyszög beírható körének sugara az átlók metszéspontjában van, a köréírható kör középpontja pedig megegyezik az ábrában található 60°-os háromszög középpontjával. Tehát meg kell nézned, hogy a 60°-os háromszög harmadik oldalán hol található a metszéspont, a háromszögön belül ki tudod számolni a köréírható kör középpontjának helyét (az oldalfelező merőlegesek metszéspontja). Ha ez megvan, akkor egy egyszerű Pitagorasz-tétellel meg lehet határozni a középpontok távolságát.
2022. ápr. 7. 19:39