Nem értek egy kémia levezetést, valaki segítene?


Ismeretlen egyértékű, gyenge bázis 0,100 mol/dm 3-es oldatát ötvenszeres

térfogatra hígítva a pH 1 egységgel változik.

a) Hogyan változik eközben a bázis disszociációfoka?

b) Mekkora volt a kiindulási és mekkora a keletkezett oldat pH-a?

e) Mekkora a vegyület bázisállandója?


A reakció: B+ H 2O (oda-vissza nyíl) BH + + OH-

[BH +] = [OH -]

pH1---> pH2 = pH1 -1

pH1=[OH-]1

pH2=[OH-]2= [OH-]1/10


c1 = 0,100 mol/dm3

c2 = 0,1/50 = 0,002 mol/dm3

A bázisállandó a hígítás során nem változik, így

Kb = [OH-]1^{2}/0,1-[OH-]1

Kb = [OH-]2^{2}/0,002-[OH-]2=10^{-2}*[OH-]1/0,002-10^{-1}*[OH-]1


[OH-]1^{2}/0,1-[OH-]1= 10^{-2}*[OH-]1/0,002-10^{-1}*[OH-]1


A Kb-k számolását nem értem ennél, és ezt a részt sem: pH2=[OH-]2= [OH-]1/10. Valaki el tudná magyarázni légyszíves?



2022. márc. 28. 12:26
 1/2 sadam87 ***** válasza:

"A Kb-k számolását nem értem ennél, és ezt a részt sem: pH2=[OH-]2= [OH-]1/10."

Ez mondjuk nem csod, mert ez a rész nem jó. Helyette:

1. Azt tudjuk, hogy a pH és a pOH összege (25 °C-on)

pH + pOH = 14

2. Ha 50-szeresére hígítjuk a bázisoldatot, akkor a pH-ja egyértelműen csökkenni fog (kevésbé lesz bázikus), azaz a pOH eggyel növekedni fog.

pOH2 = pOH1 + 1

(Ez ebből is kijön: "pH2 = pH1 -1")

3. Tudjuk, hogy:

pOH = -lg[OH-]

(Ezért teljesen értelmetlen ez a rész:

"pH1=[OH-]1

pH2=[OH-]2= [OH-]1/10")

Ez alapján ha:

pOH2 = pOH1 + 1, akkor:

-lg([OH-]2) = -lg([OH-]1) + 1

lg([OH-]2) = lg([OH-]1) - 1

Ha 10-et hatványozzuk az egyenlettel, akkor az jön ki, hogy:

[OH]2 = -[OH]1 / 10

(Szóval ez a részeredmény tényleg helyes, csak a felírt levezetés rossz teljesen.)


A bázisállandónál nem tudom, mi nem világos. Ha felírjuk az egyenletet:

B + H2O ⇌ BH+ + OH-

Erre a bázisállandó definíció szerint:

Kb = [BH+] * [OH-] / [B]

Tiszta oldatban (jó közelítéssel) [BH+] = [OH-], valamint [B] = c - [BH+]. (A "c" a bemérési koncentráció, jelen esetben 0,100 mol/dm3 az eredeti oldatban, és 0,002 mol/dm3 a hígítottban.) Csak felírod a bázisállandót mindkét oldatra, majd behelyettesíted az [OH-] helyére a

[OH]2 = -[OH]1 / 10

egyenlet másik oldalát.

2022. márc. 28. 20:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm:)
2022. márc. 28. 22:35