Mi az alábbi 3 feladat megoldása? (rendkívül hálás lennék)


1, Írjuk fel az f(x)=√1-x^2 függvény azon érintőinek az egyenletét, amely párhuzamos az x+y=1 egyenletű egyenessel. (az 1 és a -x "négyzet" is ugyanaz alatt a gyökjel alatt van)


2,Írjuk fel az f(x)=x^4-x^2 függvény x-tengellyel párhuzamos érintőjének az egyenletét.


3, Írjuk fel az f(x)=6x-3/2x-5 függvány azon érintőjének az egyenletét, amely merőleges a -3x+8y=2 egyenletű egyenesre. (itt a 6x-3 a számláló, illetve a 2x-5 a nevező)


Sehol sem találtam hozzá anyagot, így nagyon hálás lennék, ha valaki legalább a lépéseket leírná (megoldás nélkül) vagy legalább egy használható forrással szolgálna.

Előre is köszönöm.



2022. márc. 19. 23:43
 1/6 anonim ***** válasza:
Deriválás mennyire megy?
2022. márc. 19. 23:45
 2/6 A kérdező kommentje:
Megy rendesen, de nem tudom hogyan kezdjek neki ennek a feladatnak.
2022. márc. 20. 00:10
 3/6 anonim ***** válasza:

Az első megoldható deriválás nélkül is; tudjuk, hogy a függvény képe egy origó középpontú, egységnyi sugarú kör "felső fele" (az x-tengely feletti része). Körhöz pedig tudunk húzni deriválás nélkül is érintőt.


De deriválással így tudunk: deriváljuk a függvényt:


f'(x) = [link]


A deriváltfüggvény azt mutatja meg, hogy az eredeti függvény érintő egyenesének mekkora a meredeksége. A meredekség az y=ax+b alakú lineáris függvényben x együtthatója, vagyis a, ezért szokták y=mx+b alakban is írni.


Először meg kell tudnunk az x+y=1 egyenletű egyenes meredekségét, ehhez y-ra rendezzük: y=-x+1, tehát ennek a meredeksége (-1). Nekünk arra van szükségünk, hogy a deriváltfüggvény helyettesítési értéke (-1) legyen, tehát egyenlővé kell tennünk (-1)-gyel:


-x/√(1-x^2) = -1, ez az egyenlet könnyen megoldható, az eredmény x=1/√2. Tehát az eredeti függvény x=1/√2 helyéhez tartozó pontján keresztül tudjuk meghúzni az x+y=1 egyenletű egyenessel párhuzamos érintőt. A függvény pontja: P( 1/√2 ; 1/√2 )


Tudjuk, hogy a függvényt y=mx+b alakban keressük, ahol tudjuk, hogy m=-1, valamint az egyenletet kielégítik a P pont koordinátái, így már csak a b-t kellene meghatározni. Ehhez írjuk be x és y helyére a koordinátákat:


1/√2 = -1*(1/√2) + b, ennek megoldása

2/√2 + = b, tehát a keresett lineáris függvény:


y = -1x + 2/√2


A 2/√2 átalakítható bővítéssel: = (2*√2)/2 = √2, tehát az egyenlet:


y = -1x + √2


Ellenőrzés WolframAlphával:


[link]

2022. márc. 20. 00:54
 4/6 anonim ***** válasza:

2. Ha az x-tengellyel párhuzamos, akkor az egyenes meredeksége 0. Deriváljuk a függvényt:


f'(x)= 4x^3 - 2x, ennek kell 0-nak lennie:


4x^3 - 2x = 0, kiemelünk x-et:


x*(4x^2 - 2) = 0, ennek akkor van megoldása, hogyha a szorzat valamelyik tényezője 0, így


vagy x=0, vagy

4x^2-2=0, ennek megoldása x=1/√2 és x=-1/√2


Az eredeti függvény ezen helyein lesz az érintő meredeksége 0, az érintő egyenlete: y=függvényérték.


A függvény képe: [link]

2022. márc. 20. 01:05
 5/6 anonim ***** válasza:

3. Az ilyen feladatokat érdemes úgy kezdeni, hogy polinomosztást végzünk:


(6x-3)/(2x-5) = (6x-3-12+12)/(2x-5) = (6x-15)/(2x-5) + 12/(2x-5) = 3 + 12/(2x-5), ezt könnyebb deriválni;


f'(x) = [link]


Most nézzük a megadott egyenes meredekségét:


-3x+8y=2, y-ra rendezzük:

y = (3/8)x + 2/8, tehát ennek a meredeksége (3/8). Erre az egyenesre merőleges érintő egyenletét keressük. Ezzel kapcsolatban azt érdemes tudni, hogy két egyenes (amik nem párhuzamosak a tengelyekkel) akkor merőlegesek egymásra, hogyha meredekségeik szorzata (-1), ennek megfelelően a keresett egyenes meredeksége (-8/3) lesz. Ahogy az előbb, az a kérdés, hogy a derivált értéke mikor lesz ennyi:


-24/(2x-5)^2 = -8/3, ennek két megoldása van: x=1 és x=4, tehát két érintő is lesz, ami megfelelő.


Innen be tudod fejezni?

2022. márc. 20. 01:16
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen, innen már menni fog. Hihetetlen vagy, hogy ezt hajnali 1-kor megcsináltad nekem. Nagyon-nagyon köszönöm :).
2022. márc. 20. 09:13