Valaki segítene kérem ebben a kémia feladatban?


Mi a KMnO4-oldat koncentrációja, ha 10,00 cm3 0,0502 mol/dm3 koncentrációjú

(COOH)2 oldatra 9,87 cm3 KMnO4-oldat fogy?



2022. márc. 15. 19:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez egy redoxi titrálás lesz. A reakcióegyenlet pedig:

2 KMnO4 + 3 (COOH)2 → 2 MnO2 + 2 KOH + 6 CO2 + 2 H2O

Itt a mangán redukálódik, mert az oxidációs száma +7-ről +4-re csökken. Ehhez 3 elektron kell, de mivel két mangán szerepel az egyenletben, így 2*3=6 elektront vesznek fel összesen. A mangán tehát redukálódik és egyben oxidálószer, mert a partnerét oxidálja ami a szén. Az oxálsavban a szénatomok vegyértéke ugyanúgy 4, mint általában, de az oxidációs számuk csak +3, mert 1-1 vegyértékeikkel egymáshoz kapcsolódnak, és az nem számít, mivel önmagával minden elemnek megegyezik az elektronegativitása. A szén-dioxidban viszont már +4 az oxidációs szám (is, és a vegyérték is), mert ott minden vegyértékeikkel oxigénatomokhoz kapcsolódnak. És ez így stimmel is, mert ezek szerint a szén oxidációs száma csak 1-gyel növekszik, de mivel összesen 6 szénatom szerepel a feladatban az 6*1=6 elektron leadásával jár. Vagyis mind a 6 szénatom lead 1 elektront, de az összesen 6 db elektron, és azt 2 mangán-ion felvesz iononként 3-at, 3-at.

Tehát a szén oxidálódik, és így ő a redukálószer, mert redukálja a reakciópartnerét (a mangánionokat).

És akkor a számolás:

Az egyenletből látszik, hogy a két vegyület - a felírás sorrendjében - 2:3 anyagmennyiség (mól) arányban reagál egymással, tehát 2 mól kálium-permanganát oxidál 3 mól oxálsavat.

Most kiszámoljuk, hogy mennyi az oxálsav anyagmennyisége:

V=10 cm^3=0,01 dm^3 ez csak mértékegység átváltás

n((COOH)2)=c*V=0,0502 mol/dm^3*0,01 dm^3=0,000502 mol.

Ez 2/3-ad ennyi mól KMnO4-tal reagál: n(KMnO4)=2/3*0,000502 mol = 0,000334667 mol. Ennyi van tehát 9,87 cm^3-ben. Ezt átváltjuk cm^3-re:

9,87 cm^3 = 0,00987 dm^3

És akkor c=n/V=0,000334667 mol / (0,00987 dm^3) = 0,0339075 mol/dm^3.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2023. máj. 26. 23:39