Ezt hogyan ertelmezzem?
Tehát ha egy A szamhalmaz sup=a^r, akkor egy másik B szamhalmaz infimuma nem egyenlő az A szamhalmaz legkisebb felso értékével.
Mivel r<x<s.
Valaki érthetően el tudja magyarázni hogy mi is van a képen pontosan?
Ha a>1 akkor a^x a vegtelenig megy.
De minimuma az 1 lesz nem?
Ezért nem értem az egyenlőséget.
Vegyünk egy konkrét esetet, például a=2, x=5, ekkor két függvényt vizsgálunk;
Az első esetben a 2^x függvényt (f) vizsgáljuk, ahol x<5 racionális, ennek meg tudjuk határozni a szuprémumát (sup(f)), vagyis a legkisebb felső korlátját.
A második esetben ugyanúgy a 2^x függvényt (g) vizsgáljuk, csak itt x>5 racionális, ennek a függvénynek meg tudjuk határozni az infémumát (inf(g)), vagyis a legnagyobb alsó korlátját.
A definíció azt mondja, hogy
sup(f) = inf(g), és ez bármilyen választott x-re igaz lesz (a rögzített x akár egész, akár racionális, akár irracionális, vagyis valós).
Ebben a konkrét esetben nem is nehéz rájönni; "megsejtjük", hogy a szuprémum és az infémum is 2^5=32 lesz, ekkor azt kell belátni, hogy
2^x < 2^5 mindig teljesül, hogyha x<5. Ez szemlátomást így van, tehát valóban 32 lesz a szuprémum (függetlenül attól, hogy értékként nem veszi fel).
A másik függvénynél a 2^x > 2^5 egyenlőtlenséget kell belátni, hogy x>5-re mindig teljesül, ami szintén szemmel láthatólag így van, tehát az infémum 32 lesz (függetlenül attól, hogy értékként nem veszi fel).
Tehát sup(f)=32, inf(g)=32, így viszont sup(f)=inf(g).
Nah így már ertheto.
Köszönöm a két segítő választ.
#3-as.
Lenne egy kérdésem.
Ha x irracionális akkor ezt hogyan oldom meg?
a^x=?
x=sqrt(2)
Tehát r<x és r racionális szám ugye.
A másik eset r>x és r racionális szám.
De ebből honnan tudom hogy mi lesz a^x ??
A lépések pont ugyanazok, mint amit a 2-es válaszban leírtam, csak az 5-ösöket cseréld le mindenhol gyök(2)-re. Tehát be tudod látni, hogy az egyik esetben az infémum, a másik esetben a szuprémum lesz az a^(gyök(2)).
Ahogy a 3-as írta, a racionális hatványkitevő megkötés azért kell a feladatba, mert bármilyen (pozitív) szám racionális hatványkitevőjét tudjuk értelmezni, és ezt felhasználva tudjuk értelmezni az irracionálist is.
Igen, ezzel megközelítő eredményt tudsz adni.
Például ha az alap 2, akkor a 2^gyök(2)-re az alapján tudsz közelítő értéket adni, hogy tudod, hogy 2^1,41<2^gyök(2)<2^1,42, az egyenlőtlenség két oldalán található hatványokat pedig tudjuk értelmezni. Ha ennél pontosabb értéket szeretnél, akkor a kitevőt közelebbi számok közé kell szorítanod.
Ezek számolása viszont számológép nélkül eléggé nehézkes, tehát olyan nem lesz, hogy számológép nélkül tudsz megadni „nagyon közeli” értéket.
#5osre, #3as vagyok
A matek nem arra van, hogy ki tudj számolni valamit.
a^gyök(2) értéke a^gyök(2).
A definíció megmondja, hogy ezt a számot hogyan tudjuk értelmezni, hiszen eddig csak a racionális számokra tudtunk hatványozni.
a^gyök(2) értéke az ha veszed az összes, végtelen sok gyök(2)-nél kisebb racionális számot (r), a^r-et kiszámolod az összesre, és veszed ennek a halmaznak a szuprémumát. Ez egy absztrakt definíció, aminek a segítségével már tudjuk értelmezni az irracionális számra való hatványozást.
Az, hogy ennek mi a közelítő értéke, azt meg meg tudjuk kapni úgy, hogy veszünk gyök(2)-höz közeli racionális számot, és arra emeljük a-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!