Benzolt brómozunk. A folyamat során keletkező gázt vízbe vezetjük és 1000 cm3 oldatot készítünk belőle. Ebből 10,00 cm3-t 20,80 cm3 0,100 mol/dm3 nátrium-hidroxid-oldat semlegesít. Hány cm3 benzolt brómoztunk (rhó= 0,874 g/cm3)? (Tételezzük fel, hogy csak monobróm-benzol keletkezet.)


Kiszámoltam, hogy n(NaOH)=2,08*10^{-2}. Ebből a n(benzol)=2,08*10^{-2} 10 cm3-ben. Vagyis 1000cm3-ben n(benzol)=0,208 mol. Viszont innen nem jön ki nekem a V, és nem is használtam fel a sűrűséget, szóval valamit niztos, hogy elrontottam. Valaki tudna segíteni ebben?



2022. márc. 9. 23:01
 1/1 anonim ***** válasza:

A reakció szubsztitúció (helyettesítési reakció) amely a telített szénhidrogénekre és az aromás szénhidrogénekre is jellemző (a telítetlenekre addíció jellemző):

C6H6 + Br2 = C6H5Br + HBr

Ezt titráljuk:

HBr + NaOH -> NaBr + H2O

Vagyis 1:1 arányban reagálnak (ami a lehető legegyszerűbb eset)

Tehát ha kiszámoljuk a NaOH anyagmennyiségét, akkor tudni fogjuk, hogy ugyanennyi volt a HBr anyagmennyisége is, és a benzol anyagmennyisége is, mert ott is 1:1:1:1 az arány. Ezt a benzol moláris tömegével (amit a képlete alapján a periódusos rendszer segítségével rakunk össze) összeszorozva megkapjuk a tömegét, és azt a sűrűséggel elosztva megkapjuk a térfogatát:

Persze el kell végezni a szükséges mértékegység átváltásokat is:

Akkor amiből kiindulunk az a NaOH anyagmennyiségének számítása:

V=20,80 cm^3 = 0,02080 dm^3

n=c*V=0,100 mol/dm^3 * 0,02080 dm^3 = 0,002080 mol. Ez 2,08*10*^(-3) és nem -2-odikon!

Tehát ugyanennyi HBr volt a 10,00 cm^3-ben, vagyis 1000 cm^3-ben, ami 1 dm^3 100-szor ennyi: 0,2080 mol. Ez az összes HBr gázt tartalmazta, tehát megegyezik a benzol anyagmennyiségével: n(C6H6)=0,2080 mol. Érdekes ezt eltaláltad, mert egy újabb hibát vétettél, ami kompenzálta a korábbit: a 10-szer nagyobb értéket 100 helyett csak 10-zel szoroztad, így az eredmény ugyanannyi lett.

Na és itt jön be a benzol moláris tömege:

M(C6H6)=(6*12+6*1)g/mol=78 g/mol.

Ekkor a tömege:

m=n*M=0,2080 mol * 78 g/mol=16,224 g.

És innen már a sűrűséget is fel tudjuk használni:

V=m/rhó=16,224g / (0,874 g/cm^3) = 18,563 cm^3. És ez a válasz a kérdésre.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2023. máj. 27. 13:41