Üdv!

Nem tudom, hogy mit rontottam el ebben a kémia feladatban. A többi hasonlót is így oldottam meg, szóval egyszerűen nem értem.

Köszönöm aki segít, és áttekinti nekem.:)

A FELADAT:

160 mg ként feleslegben lévő levegőben égetünk el. A Keletkező gázelegy sűrűsége standard állapotban 1,424 g/dm3 Mekkora térfogatú levegőben égettünk?

A MEGOLDÁSOM:

S+O2=SO2

A kén anyagmennyisége: 0,005 mol

Így ugyan ennyi kén-dioxid keletkezik, ami 0,32 g.

A ként elégettük X mol levegőben. Ennek tömege 29*X g.

Ebben a levegőben van 28*(0,8*X) g N2, ami a reakció végeztével változatlan marad, valamint a reakció végeztével marad még (0,2*X-0,005)*32 g O2. Ugye 0,005 mól elreagál, a kénnel, ezért vontam le.

Meg ugye a 0,32 g kén-dioxid. Ezek lesznek a reakció végén.

Ezek összes anyagmennyisége X+0,005 mol, ugye a levegő, és a SO2 anyagmennyiségének összege. Ebből tudunk számolni egy átlagos moláris tömeget az m(elegy)/n(elegy) képlettel, melynek eredménye: (28,8X-0,48)/(x+0,005) g/mol.

A kapott gázelegy térfogata ennek analógiájára (X+0,005)*24,5=24,5*X+0,1225 dm3. Tudjuk, hogy ró=átl. moláris tömeg/V(elegy), tehát ezekből fel lehet írni az egyenletet, melyből lesz, hogy:

1,424=[(28,8*X-0,48)/(X+0,005)]/(24,5*X+0,1225) (remélem átlátható, hogy ez egy emeletes tört szeretne lenni :D )

Ezt az egyenletet megoldottam, melyre a két megoldás: 0,7969, és 0,0236. X1 irreálisan sok, így X2-őt alkalmaztam. Ugye ha a levegő anyagmennyisége 0,0236 mol, és st. állapotban vagyunk, akkor a térfogat: 0,432 dm3. A megoldókulcsban pedig 0,641 dm3 szerepel. Az egyenlet matematikai megoldása fix, hogy jó, mert amikor nem ugyan azt az eredményt kaptam Wolfram Alphával összehasonlítottam, illetve azért a bizt. kedvéért le is ellenőriztem X2-re.

Aki ezt végigbogarássza, és segít annak előre is nagyon szépen köszönöm!!:)



2022. márc. 4. 23:40
 1/4 A kérdező kommentje:

Kiegészítés 1.: A levegő összetételét a feladatsor értelmében 80-20%-nak kell venni.


Kiegészítés 2.: Legelső alkalommal az összes anyagmennyiséget X+0,005 mol helyett simán X molnak hagytam, mondjuk mindegy, mert úgy is fals eredmény jött ki. Nagyon köszönöm még egyszer!

2022. márc. 4. 23:43
 2/4 A kérdező kommentje:
Kiegészítés 3.: X1, X2-őt nem jól írtam, a lap másik oldalát néztem helyette:D Tehát az egyenlet megoldásai: X2=0,0172673, X1 szintén elég nagy, a térfogat viszont nem 0,432, hanem 0,423 dm3, ott csak elgépeltem :D
2022. márc. 4. 23:48
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Van benne több hiba is.

Először is nézzük a végső elegy anyagmennyiségét. Van benne 0,8x anyagmennyiségű nitrogén. Ezen felül van benne 0,005 mol SO2, ugyanis ennyi keletkezett. És van még benne 0,2x-0,005 mol O2: 0,2x volt eredetileg, ebből fogyott 0,005 mol. Tehát a végső elegy össz-anyagmennyisége x (erre akkor is rájöhetünk, ha ránézünk az egyenletre: az egyenletben nincs mólszám-változás, ha a gázkomponenseket nézzük.

A gázelegy moláris tömege 0,32 g + 28*0,8x + 32*0,2x - 0,16 g =28,8x + 0,16 g.

A térfogatot is ki tudod szerintem ezek alapján számolni helyesen.

"Tudjuk, hogy ró=átl. moláris tömeg/V(elegy)" Én ilyenről nem tudok :) ró=m/V, tehát a gázelegyem tömegét osztom el a térfogatával.

Tehát:

1.424=(28.8*x+0.16)/(24.5*x)

Innen pedig kijön a megoldás

2022. márc. 5. 14:52
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ ment a zöld kéz. Ebből az egyenletből is helytelen lett a megoldás, azonban az iránymutatásod segítségével megtaláltam a hibám forrását:)
2022. márc. 8. 20:06