Ezt elmagyaráznátok a koordináta rendszerrel kapcsolatban?


Van ugye a trigonometria.

Szinusz, koszinusz bla bla bla.

Most ha ezek arányszámok és a két befogó hányadosa, akkor ez hogy lesz hullámfüggvény?????

Tehát elosztom a 4-et 3-mal, kapunk egy számot.

Ebből hogy lesz egy hullám a koordinációs rendszerben?


2022. márc. 2. 12:41
 1/9 anonim ***** válasza:
66%

Ez pont ugyanaz a kérdés, hogy az x^2 függvény hogyan lesz parabola, amikor csak egy számot megszorzunk önmagával...


Nem abból lesz önmagában hullám, hogy két számot elosztasz egymással, hanem nagyon sok „egymáshoz közeli” hányadosú számot osztasz el egymással, amiket ábrázolva egy hullámfüggvényt látunk kirajzolódni.

2022. márc. 2. 13:13
 2/9 A kérdező kommentje:

1.


A parabola esetén növeljük az X-et és kész.

Tehát egy sorozatot ábrázolunk.

Na de itt?

Az átfogót növeljük?

2022. márc. 2. 13:35
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem. A sin(x) függvény esetén is az x-et növeljük (pontosabban változtatjuk), ami ebben az esetben egy szög. Tehát ha veszed az összes egységnyi átfogójú derékszögű háromszöget, akkor bármelyik hegyesszög x-nek ki tudod számolni a szinuszát, koszinuszát.


Aztán rájöttek, hogy hogyan lehet akármilyen szögre ezeket értelmezni, és így született meg a szinuszfüggvény.

2022. márc. 2. 13:59
 4/9 A kérdező kommentje:

Tudnál írni egy teljes példát?

Köszi!

2022. márc. 2. 14:20
 5/9 anonim ***** válasza:

Veszel egy 1°-os derékszögű háromszöget, amelynek átfogója (csak az egyszerűség kedvéért) legyen 1 méter hosszú. Mekkora az 1°-os szöggel szemközti oldal hossza méterben?


Legyen a szöggel szemközti befogó x, ekkor felírva a szinuszt:


sin(1°)=x/1, vagyis x=sin(1°), tehát az x befogó hossza sin(1°). Hogy ez számértékileg mennyi, azt úgy kapod meg, hogy megszerkeszted ezt a háromszöget, és leméred a hosszát.


Ugyanezt el tudod játszani a 2°-kal, a 3°-kal, a 4°-kal, ..., 89°-kal, majd az így kapott értékeket ábrázolod koordinátarendszerben, azokat utána „egy íven” összekötöd, akkor kapsz egy (kb.) negyed szinuszhullámot.


Nem nehéz rájönni, hogy a háromszögeket úgy a legkönnyebb összeszedni, hogy egyik hegyesszögű csúcsát rögzíted és csak az átfogót forgatod, tehát egy körívet kapsz. Ez ihlette azt, hogy ezt a kprt tegyük be a koordináta-rendszerbe, és azt mondhatjuk, hogy a kör minden pontja felírható ( cos(alfa) ; sin(alfa) ) alakban.

2022. márc. 2. 14:29
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszi
2022. márc. 2. 14:42
 7/9 A kérdező kommentje:

Amúgy egyetemista vagyok, nummatek az utolsó matekos tárgyam, volt már Analízis, Diszkrét matek, Lin Algerba, stb, de végig tudtam úgy menni, hogy hiába nem tudtam, a többi feladattal megvolt a kettes, hármas:D

Köszi, hogy így az egyetem elvégeztével megvan ez is, pedig középsuli anyag.

2022. márc. 2. 14:44
 8/9 krwkco ***** válasza:

"hogy lesz hullámfüggvény?"

Rajzolj fel egy xy koordinátarendszert. Az origóból kiindul egy egységsugarú vektor. Elkezd forogni az x-tengellyel egyre nagyobb szöget bezárva. A csúcsának a magassága (y-koordináta) egyenlő a szög szinuszával.

Ha az x-tengelyre felveszed a szögeket, pl. bejelölve pl. a 90,180,... fokokat, akkor a vektor y irányú komponensét oda tudod tolni, ahol a szög értéke van az x tengelyen.

Így kialakul az y=sin(x) függvény hullámvonala.

2022. márc. 2. 15:09
 9/9 A kérdező kommentje:

8


Köszönöm neked is, ezt mintha már láttam volna.

2022. márc. 2. 15:13