Mi a vektorművelet végeredménye?


Sziasztok!

Bocsássatok meg, hogy mindig elakadok a matekban, de most nem igazán tudtam mindenre figyelni órán, mert csak Teams-en keresztül tudtam csatlakozni az órára, mert kórházban vagyok.


A vektorokat vesszük matek órán.

Szeretném megkérdezni, hogy a vektorok is úgy működnek, mint a számok?

Tehát például van egy olyan egyenlet, hogy:

(a+2b)*(b-c)

Az egyenlő lesz

ab-ac+2b^2 - 2bc -val?


​A másik kérdésem, hogy ennek az egyenletnek hogy kell kiszámolni a szögét/szögeiket?

​​


2022. febr. 5. 21:49
 1/8 anonim ***** válasza:

Igen, de nem teljesen.


Maga a zárójelbontás pont ugyanúgy megy -szerencsére-, mint ahogyan annak idején megtanultuk.


Amit még tudni kell; a skaláris szorzat miatt b*b=|b|*|b|*cos(0°)=...=|b|^2, tehát ezt kapjuk:


ab-ac+2|b|^2 - 2bc


Ez nem egyenlet, hanem egy vektoművelet. A szöget ennyiből nem tudod meghatározni, ahhoz még kellenének adatok.

2022. febr. 5. 22:00
 2/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm.

Jaj, tényleg, 😅 |b|^2 lesz.

A tanár mondta, hogy mi találhatjuk ki az adatokat.

Én az írtam, hogy:

a=(5;-4)

b=(-3;5)

c=(9;-3).

Csak a szögek kiszámításának a módszerére voltam kíváncsi.

Azt tudom, hogy:

a*b=a1*b1+a2*b2

|a|*|b|*cos alfa = a*b

És ebből ki lehet számolni a és b bezárt szögét, de itt sokkal több kifejezés van.

2022. febr. 5. 22:23
 3/8 A kérdező kommentje:

Ez a vektorművelettel 4 szöget tudunk kiszámolni?

Az ab -t, a -ac -t, a 2|b|^2-t (ami nulla) és a -2bc -t?

2022. febr. 5. 22:29
 4/8 anonim ***** válasza:
66%

Először azt kellene eldönteni, hogy miknek a bezárt szögét akarod kiszámolni.


Ha az eredeti két vektorét (vagyis az a+2b és b-c vektorokét), akkor azt kell csinálnod, hogy elvégzed ezeket a műveleteket, vagyis


a+2b = ...

b-c = ...


Ha ez megvan, akkor kiszámolod az előbb kapott vektorok hosszát (a tanult képlettel). Ezek fognak kelleni az a*b=|a|*|b|*cos(y) képlet jobb oldalára |a| és |b| helyére.


Az a*b szorzatot kiszámolod az a*b=a1*b1+a2*b2 képlet szerint.


Ha ez is megvan, akkor egy egyenleted lesz, ami így fog kinézni:


szám = szám*szám*cos(y), és ezt megoldod y-ra, ezzel megkapva a szöget.

2022. febr. 5. 22:36
 5/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm.

Így már értem. Megzavart, hogy zárójel volt, abba pedig különböző kifejezések.

2022. febr. 5. 23:03
 6/8 krwkco ***** válasza:
0%

Nem tudom, hogy az világos-e, hogy a koordinátákkal megadott vektoroknál a skaláris szorzat kiszámításának van egy közvetlen módja és nem kell hozzá a bezárt szög: a megfelelő koordinátákat össze kell szorozni és a szorzatokat összeadni.

Pl. ab=(5;-4)(-3;5)=(5*-3)+(-4*5)=-15-20=-35

2022. febr. 6. 08:03
 7/8 anonim ***** válasza:
65%
#6, mivel a kérdező magától leírta a releváns képletet, ezért valószínűleg világos számára.
2022. febr. 6. 09:11
 8/8 krwkco ***** válasza:

#7

Igaz, nem olvastam elég figyelmesen..

2022. febr. 6. 09:32