Egy kerékpárosnak 30 km-es utat kell megtennie. Mivel a kitűzött időnél 3 perccel később indult, ahhoz, hogy idejében megérkezzen, óránként 1 km-rel többet kellett megtennie, mint ahogy eredetileg tervezte. Mekkora sebességgel haladt?


Ha az egyenlet felírásában tudnátok segíteni, az nagyon jó lenne. Egy egyenletrendszernek kell kijönni, amiből utána egy másodfokú egyenlet lesz. De nem jövök rá, hogyan írhatnám fel. Ha az egyenletrendszerben tudnátok segíteni, bőven elég lenne. Onnantól már meg tudom oldani, csak a felírása nem megy.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2022. jan. 11. 12:31
 1/7 anonim ***** válasza:

1. terv egyenlete:

s = v*t

s=30km, v és t ismeretlen


2. a valóság

s = (v+1)*(t-3)


Íme a két egyenlet két ismeretlennel.

t percben fog kijönni

v km/perc-ben

2022. jan. 11. 12:43
 2/7 anonim ***** válasza:

Bocs, nem jó.

v-t km/h-ban kell számolni "óránként 1 km-rel többet kellett megtennie"

Emiatt t is órában van, azaz 3/60 órával kevesebb ideje van tekerni.

2.

s = (v+1)*(t-3/60)

2022. jan. 11. 12:44
 3/7 anonim ***** válasza:

A fenti felírás jó, csak nem biztos, hogy tanult még a kérdező egyenletrendszert megoldani.


Tegyük fel, hogy x perc alatt akarta teljesíteni a távot, ekkor percenként 30/x km-nyi utat tett meg, óránként pedig 60*(30/x) = 1800/x km-t. Valójában az történt, hogy 3 perccel később indult, mint ahogyan tervezte, tehát (x-3) perc alatt kellett, hogy teljesítse a távot, ezáltal 30/(x-3) km-nyi utat tett meg percenként, óránként pedig 1800/(x-3) km-nyi utat.


Ez utóbbi viszont 1 km-rel több, mint a terv szerinti, tehát ha azt 1-gyel megnöveljük, akkor egyenlőséget kapunk, vagyis


1800/x + 1 = 1800/(x-3)


Ebből egy másodfokú egyenletet kapunk, amit meg lehet oldani. Eredményül a tervezett időt kapjuk, percben. Ha ez megvan, akkor a sebességet már nem lesz nehéz kiszámolni.

2022. jan. 11. 13:25
 4/7 anonim ***** válasza:

"Egy egyenletrendszernek kell kijönni, amiből utána egy másodfokú egyenlet lesz."


Ezt kérte, ezt kapta :)

Nálad is az a baj, hogy x-3-al nem fog kijönni a jó eredmény, csak x-3/60-al.

2022. jan. 11. 13:52
 5/7 krwkco ***** válasza:

A fizikai mennyiségekről szóló egyenletekbe be kell írni a mértékegységeket is.

v+1

1 micsoda? Lehet m/s, km/h, vagy rengeteg más. És akkor v értéke egészen különböző lesz.

És ha az ember minden mennyiséghez beírja és egyszerűsíti a mértékegységeket, akkor rá tud jönni, hogy elrontotta a képletet, mert még a dimenziók sem stimmelnek. Vagy hogy hibásan többféle mértékegységet használt ugyanarra a mennyiségre.

2022. jan. 11. 15:18
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2022. jan. 11. 21:07
 7/7 anonim válasza:
Melyik tk ből van ez a feladat?
2024. jan. 23. 20:28