Ha 100 cm3 2, 6, 8, 12 tömegszázalékos oldat készül hogy számolom ki hogy mennyi oldószer és mennyi oldott anyag kell hozzá? (Jelenleg víz és konyhasó)


Segítsetek!

Jól gondolom hogy így kéne kiszámolni?


A tömegszázalék azt jelenti hogy 100 g oldatban x g oldott anyag van.

Tehát ha van mondjuk egy 2 tömegszázalékos sóoldatom akkor 2 g sót oldok 98 g vízben. És így a kettő kiadja a 100 g-ot ami az oldat tömege.

De hogy jön ide az a 100cm3? Azzal mit kéne kezdenem?



2022. jan. 5. 17:41
 1/2 anonim ***** válasza:
75%

Alapvetően kétféle százalék van; van tömegszázalék, és van térfogatszázalék. Általában a két százalék nem ugyanaz, ez az anyagok sűrűségével magyarázható.


Amit leírtál, az teljesen jó, tehát ha 100 g lenne 100 cm^3 helyett, akkor a megoldás tökéletes lenne. Mivel most térfogat van megadva, ezért első körben azt kell csinálnod, hogy a térfogatot átváltod grammba, ehhez tudnod kell az oldott anyag és az oldószer sűrűségét:


Víz sűrűsége: általában (szinte definíciószinten) 1 dm^3 víz tömegét 1 kg-nak szoktuk venni, vagyis 1 cm^3 víz tömege 1 gramm (ha pontosabb adattal akarsz számolni, akkor utánanézel).

Só (nátrium-klorid) sűrűsége: 2,16 g/cm^3, tehát 1 cm^3 só tömege 2,16 gramm. Ennek muszáj vagy utánanézni, mert nem sokan tudják fejből.


Most jön a neheze; tegyük fel, hogy x cm^3 sót teszünk az oldatba, ekkor 100-x*** cm^3 vizet. A só tömege így 2,16*x gramm, a vízé (100-x)*1 = 100-x gramm, így az oldat teljes tömege 100+1,16*x gramm lesz. Ebből kell nekünk százalékot számolnunk, vagyis:


(2,16*x)/(100+1,16*x) * 100 = 2


Ezt az egyenletet megoldva kapjuk, hogy milyen x esetén lesz 2 tömegszázalékos az sóoldat. Szerencsére ebben az esetben ha másmilyen százalékot akarsz, akkor a jobb oldalon a 2 helyett a kérdéses százalék számát írod.


***Egy dolgot még jegyezzünk meg; bizonyos anyagok esetén (például alkohol+víz) NEM ADHATÓAK ÖSSZE a térfogatok (ezt azzal szokták szemléltetni, hogy mint ahogy egy üveg kavics közé be tudsz önteni homokot, úgy a víz molekulák közé "be tudnak furakodni" az alkohol molekulái, így kisebb térfogaton elférnek), de a víz+só esetén nincs erről szó.

2022. jan. 5. 18:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged! Így már érthető! ☺
2022. jan. 9. 22:55