Zsiguka123 kérdése:

Egy kutya kerget egy nyulat, amely 90 nyúlugrás előnyben van. Amíg a nyúl 10-et ugrik, a kutya 7 ugrást tesz, de a kutya 2 ugrásának a hossza 5 nyúlugrás hosszával ér fel. Hány ugrás után éri utol a kutya a nyulat?


2022. jan. 3. 19:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Tekintsünk annyi időt, ami alatt a nyúl 20-at ugrik. Jelöljük egy ilyen időintervallumnak a hosszát t-vel. Ezen t idő alatt, amíg 20-at ugrik a nyúl, 14-et ugrik a kutya. Mivel a kutya 2 ugrásának a hossza 5 nyúlugrásnyi, ezért t idő alatt 7*5=35 nyúlugrásnyit tesz meg a kutya, tehát 15-tel többet, mint a nyúl. Mivel 90 nyúlugrásnyi volt a nyúl előnye, ezért 6t idő múlva éri utol a kutya a nyulat, és ez alatt a kutya 6*14=84 ugrást tesz meg.
2022. jan. 3. 22:25
 2/3 szlenor válasza:

10/7x+90=5/2x

Akkor 84 ugrás, ha a kutya ki nem fárad előbb, mint a nyuszi.

2022. jan. 3. 22:25
 3/3 krwkco ***** válasza:

Vezessünk be egy új mértékegységet, a patkányugrást. 2 patkányugrás = nyúlugrás.

Minden hosszságot át kell számolni patkányugrásba.

Ha 2 kutyaugrás = 5 nyúlugrás, akkor 1 kutyaugrás hány patkányugrás?

És a nyúl előnye hány patkányugrás?

Be kell vezetnünk egy egércincogás időegységet is.

7 kutyaugrásidő = 70 egércincogásidő. 10 nyúlugrásidő = 70 egércincogásidő.

A kutya és a nyúl sebességét át kell számolni patkányugrás/egércincogásidő sebességegységbe. Az azonos egységben megadott sebességekből könnyű kiszámolni a sebességkülönbséget. És utána azt, hogy hány egércincogásidő alatt fogy el a nyúl patkányugrásban mért előnye.

Remélem érthető volt a megoldási javaslat. :-)

2022. jan. 3. 23:45