Kémia emelt érettségi kérdés?


A feladat:

Egy metánból és szén-dioxidból álló gázelegy sűrűsége azonos a tiszta oxigéngáz

sűrűségével.

Ha a gázelegyhez a benne lévő szén-dioxiddal azonos anyagmennyiségű

gázhalmazállapotú szerves vegyületet keverünk, az így kapott gázelegy sűrűsége –

változatlan nyomáson és hőmérsékleten – 14,8 %-kal megnő. Határozza meg a

gázhalmazállapotú szerves vegyület moláris tömegét!



Ez a c, kérdés, az első két kérdés során a kapott adatok:

ró:1,21 g/dm3

CO2 V/V%= 57,1 %


Megnéztem ehhez a c feladathz a megoldókulcsot, mert nem tudtam nekiállni, de azt sem értem sajnos. A megoldókulcs:


1 mol gázelegyhez 0,571 mol ismeretlent keverve a moláris tömeg

1,148 · 32 = 36,74 g/mol lesz.

Az ismeretlen moláris tömege legyen M, az új gázelegy tömegére az egyenlet:

1,571 · 36,74 = 32 + 0,571 · M

M = 45,0 g/mol


Lényegében itt nem értem, mi az a 1,148, és onnantól kezdve az egész levezetés homályos nekem. Valaki el tudná magyarázni légyszíves?



2022. jan. 1. 18:36
 1/3 Silber ***** válasza:
100%

A megoldás helyes.


A kulcs az ideális gázegyenlet.

p*V=n*R*T


Mivel n=m/M, behelyettesíthetünk:

p*V=m/M*R*T


Tudjuk, hogy Rho=m/V, így átrendezhetjük az előbbi egyenletet:

p=Rho/m*R*T

p*M=Rho*R*T

Rho=p*M/(R*T)


Itt minden adott változó a gázra vonatkozik. Sűrűség (rho), nyomás, moláris tömeg, hőmérséklet). Ha azt mondjuk hogy oxigéngázra vonatkoztatunk, akkor Rho(O2)=Rho(e)/1,148


Az 1,148 úgy jön ki, hogy mivel a gázelegy sűrűbb az oxigéngáznál, így 100%-nál (1-nél) magasabb lesz az együttható. Ezen felül a 14,8 % további 0,148-as értéket jelent, így az együttható 1+0,148=1,148 lesz.


Elég könnyen észre lehet venni, hogy ha minden állapotjelzőt (nyomás, hőmérséklet) azonosan tartunk, akkor a következőképp egyszerűsíthetünk:


Rho(O2)=Rho(e)/1,148

p*M(O2)/(R*T)=p*M(e)/(1,148*R*T)

M(O2)=M(e)/1,148


Egyszerűen mondhatjuk, hogy azonos állapotok fennállása esetén a sűrűségkülönbségek arányosak a gázok moláris tömegeinek különbségével.


Ezzel megkapható M(e) értéke, kirendezéssel:

M(e)=1,148*M(O2)


A CH4 és CO2 moláris tömege az alábbi trükkel kapható meg:

1.: Fel kell tenni, hogy a gázelegy összes mólszáma 1 mol.

2.: Ekkor felírható az egyenlet:

x*M(CH4)+(1-x)*M(CO2)=M(e)


Ekkor x=n(CH4)=[M(CO2)-M(O2)]/[(M(CO2)-M(CH4)]


Innentől remélem menni fog.

2022. jan. 1. 20:48
 2/3 Silber ***** válasza:

Helyesbítések az előző kommenthez:

1.: "p=Rho/m*R*T" valójában p=Rho/M*R*T

2.: "A CH4 és CO2 moláris tömege az alábbi trükkel kapható meg:" esetében nem moláris tömeget, hanem anyagmennyiség-arányokat kapunk.

2022. jan. 2. 02:16
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már értem:)
2022. jan. 3. 14:32