Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia órán azt a feladatot...

Kémia órán azt a feladatot kaptuk, hogy dolgozzuk ki az emelt szinten érettségizők tételeit. Én sajnos nem értek a kémiához, és céljaim sincsenek ezzel a tantárggyal. Valaki letudná vezetni és eltudná magyarázni ezeket?

Figyelt kérdés

1. A SiO2 és a CO2 összegképleteik alapján hasonlóak, a szilárd szén-dioxid szublimál, a kvarc nem. Mi a különbség oka?

2.Nikkellemezt Cr (III)-ionokat, krómlemezt Ni(II)-ionokat tartalmazó oldatba mártunk. Melyik esetben történik változás, miért?



2021. nov. 4. 13:03
 1/1 anonim ***** válasza:

1)SiO2 "atomrácsos anyag", míg a CO2 "molekularácsos". A szilícium vegyületet kovalens kötések tartják egyben, a szén-dioxid molekulák halmazát pedig másodrendű kötés, diszperziós (indukált dipólus) kölcsönhatás.


2)Ha krómlemezt mártunk nikkel(II)-t tartalmazó oldatba, akkor fém nikkel(Ni) válik ki/le és króm(III) "megy" az oldatba. Azért lesz csak ekkor reakció, mert a Cr3+/Cr félreakció potenciálja negatívabb, mint a Ni2+/Ni.


Mivel a félreakció potenciál a redukcióra lett felírva, így az oxidációra annak az érteknek a -1 szerese/negatív ellentettje, tehát a krómnál:

Cr3+ + 3e- = Cr E = -0,74V

Cr = Cr3+ + 3e- E = +0,74V


A nikkelnek a redukciósa -0,23V, tehát ha összeadod a króm oxidációsával (0,74V) az pozitív lesz. Ha ez az érték pozitív, akkor végbemegy a redoxi folyamat általában.

2021. nov. 6. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!