Kémia emelt szintű érettségi kérdésekhez lenne szükségem segítségre, valaki ezekre tudna válaszolni/levezetni őket érthetően?
1.Klóretán reakciója tömény és híg nátrium-hidroxid oldattal
2.Szén-dioxid és hidrogén megkülönböztetése
3.Írja fel a legkisebb szénatomszámú királis alkán szerkezeti képletét, és nevezze el a vegyületet!
1. Halogénezett alkánok reakciója NaOH-dal mindig eredményezhet szubsztitúciót (amikor a Br atom cserélődik OH-ra), vagy eliminációt (amikor a Br atommal együtt egy hidrogén is leszakad a molekuláról és alkén keletkezik). Azt hogy melyik esemény történik a kettő közül, mindig a körülmények döntik el: a koncentráció és a hőmérséklet emelkedése az eliminációnak kedvez. Tehát híg NaOH oldat setén szubsztitúció történik, a termék az etanol. Tömény NaOH esetén HBr elimináció történik, a termék etén.
2. Erre rengeteg megoldás van, írok néhányat: A) a H2 sűrűsége kisebb a levegőnél, míg a CO2-é nagyobb, ezért a hidrogént szájával lefelé tartott kémcsőben, míg a CO2-t simán egyenesen tartott kémcsőben lehet felfogni. B) a hidrogén meggyújtható (durranógáz), míg a CO2 nem táplálja az égést, szóval egy égő gyújtópálcával is tesztelhető a két gáz. Amelyik berobban az a H2, ha csak elalszik a pálca akkor CO2.
3. A kiralitás feltétele, hogy 4 különböző szubsztituens kapcsolódjon egy szénatomhoz. Használjuk fel ezt a definíciót arra, hogy összerakjuk a lehető legegyszerűbb királis alkánt. Vegyünk egy szénatomot, és rakjunk rá 4 különböző atomot vagy funkciós csoportot. Mivel alkánt kell kapnunk, ezért csak C és H atomokkal dolgozhatunk, ezért a 4 legegyszerűbb szubsztituens: H, metil, etil és propil, plusz ugye kell egy szénatom ami maga lesz a kiralitáscentrum. Azaz: rajzolj egy szenet, amiből kilóg 4 kötés, majd az egyik kötésre H, a másikra metilcsoport, a harmadikra etil és végül propil csoport kerüljön. Az így keletkező vegyület alaplánca 6 szénatomos (hiszen az etil és a propil csoport plusz a királis szénatom együttesen kiadja a lehető leghosszabb, 6 szénatomos alapvázat), erről fog lelógni egy metilcsoport, ha megnézzük ennek a helyzetszámát, ő a 3. szénatomon van, ezért a vegyület neve 3-metilhexán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!