Ötösöm lesz kémiából 242B megoldása?


Egy propén-bután-hidrogén gázelegy nitrogéngázra vonatkoztatott sűrűsége 1,30. Ha a gázelegyet platinakatalizátorral hozzuk érintkezésbe, majd a reakció után az eredeti körülményeket visszaállítjuk, a térfogat a kiindulásinak a 70%-ára csökken. Számítsuk ki a kiindulási és a keletkezett gázelegy V/V%-os összetételét és átlagos moláris tömegét!

Köszönöm a gyors válaszokat előre is!



2022. jan. 1. 15:55
 1/4 anonim ***** válasza:
59%
2022. jan. 1. 16:11
 2/4 A kérdező kommentje:
Maga a megoldás nekem is megvan, a levezetését nem tudom mert más kaliberű mint az A) feladat.
2022. jan. 1. 16:18
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Először számítsuk ki a kiindulási gázelegy átlagos moláris tömegét:

M/28 = 1,3 -> M = 36,4 g/mol


A következő addíciós reakció fog lejátszódni:

C3H6 + H2 = C3H8


Vegyünk 1 mol kiindulási elegyet (ami ugye 36,4 g), van benne:

x mol C3H6

y mol C4H10

1-x-y mol H2


Felírható egy egyenlet a gázelegy tömegére, felhasználva a fenti vegyületek moláris tömegét:

x*42 + y*58 + 2(1-x-y) = 36,4

Leegyszerűsítve:

40x+56y = 34,4 -> x = 0,86-1,4y és 7y = 4,3-5x


Nem tudjuk, hogy a propénből volt több, vagy a hidrogénből (vagy esetleg sztöchiometrikus arányban vannak, mint ami a megoldás is), ezért én felállítanék két esetet.


Ha az összes C3H6 reagált el, a keletkezett gázelegy tartalmazni fog:

y mol C4H10 (ugye ez nem vett részt a reakcióban)

1-x-y-x mol H2 (a reakció alapján x mol C3H6 x mol H2-el reagál, ezt ki kell vonni)

x mol C3H8 (ennyi keletkezett x mol C3H6-ból)

Összesen:

y+1-x-y-x+x = 1-x mol a gázelegy

(1-x)/1 = 0,7 (mivel a kiindulási 1 mol gázelegy 70%-a)

x = 0,3

7y = 4,3 - 5x = 4,3 -5*0,3 = 2,8

y = 0,4


Ha az összes H2 reagált el:

A a keletkezett gázelegy tartalmazni fog:

y mol C4H10 (ugye ez nem vett részt a reakcióban)

x-[1-x-y] = x-1+x+y mol C3H6 (1-x-z mol H2-el 1-x-z mol C3H6 reagál, ezt ki kell vonni a kezdeti mennyiségből, vigyázni kell itt az előjelekre, ezért raktam zárójelbe külön)

1-x-y mol C3H8 (1-x-z mol H2-ből 1-x-z mol C3H8 keletkezik)

Összesen:

y+x-1+x+y+1-x-y = x+y


(x+y)/1 = 0,7 (mert a kiindulási 1 mol gázelegy 70%-a)

y = 0,7-x = 0,7-0,86-1,4y

0,16 = 0,4y

y = 0,4

x = 0,86-1,4y = 0,86-1,4*0,4 = 0,3


Mindkét esetben ugyan az a megoldás, tehát valóban sztöchiometrikus arányban van a H2 és a C3H6 az elegyben.


A többi innentől meg már nem nehéz :)

2022. jan. 1. 18:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!!!! NAgyon!
2022. jan. 4. 18:24