Peterrrr kérdése:

A kórházi osztály személyzetének névsorára ránézve biztosan tudjuk, hogy van három olyan nővér, akik a hét ugyanolyan napján születtek. Legalább hány nővér dolgozik az osztályon?

2021. dec. 21. 18:18
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
15
2021. dec. 21. 19:00
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem értek a valószínűségszámításhoz, de szerintem legalább 3.
2021. dec. 21. 19:18
 3/6 anonim válasza:
0%
3
2021. dec. 21. 19:18
 4/6 anonim ***** válasza:
77%
Én is azt hittem, hogy három, de annak önmagában nem lenne értelme. Nyilván minimum három kell ahhoz, hogy három ugyanazon a napon szülessen legalább, de mivel (bár a feladat leírás nem hangsúlyozza eléggé) csak a nevüket tudjuk, más adatot viszont nem így minimum 15 - (hét... Stb... Vas)*2+1=15 - nővér kell, hogy legyen, BIZTOSAN legyen három olyan akik egy napon születtek
2021. dec. 21. 20:05
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Skatulya elv:

Van n skatulya, és k*n+1 darab tárgy. Bárhogy is helyezzük el a tárgyakat a skatulyákban, lesz legalább egy olyan skatulya, amiben legalább k+1 tárgy.

A mostani problémában: n=7, k=2, k+1=3, k*n+1=15.

2021. dec. 21. 20:30
 6/6 anonim ***** válasza:
83%

Hát, Kérdező, nem tudom, honnan kaptad ezt a kérdést, de ez a feladatkiírás így elég rossz. Értem, hogy a kiíró a skatulyaelvre kívánt feladatot kiírni, de ez a megszövegezés hagy némi kívánnivalót maga után… Így megszövegezve a 3 tökéletes válasz lenne.


Teljesen feleslegesen hozta ugyanis be a feladat kiötlője a kérdésbe a névsort, hiszen semmilyen logikai kapcsolat nincs a nevek és a születési napok között, így a "biztosan tudjuk" korlátozás értelmét veszti. Innentől kezdve meg a skatulyaelv sem jön képbe. Annyit kellett volna csak írnia, hogy:

Legalább hány nővérnek kell egy osztályon dolgoznia ahhoz, hogy biztosan legyen köztük három olyan nővér, aki a hét azonos napján született?

Így megfogalmazva egyértelmű a skatulyaelv szerinti válasz: 15.

2021. dec. 22. 10:33