Egy fagylaltozóban ötféle fagyit árulnak. Anna háromgombócosat szeretne, de úgy, hogy kettő ugyanolyan ízű legyen. Hányféle sorrendben lehetséges ez?

Valaki tudna segíteni?

2021. ápr. 7. 12:50
 1/8 anonim ***** válasza:
95%

Tehát alapvetően 2-féle ízt választ, ezt 5*4=20-féleképpen tudja megtenni.

A gombócok sorrendje lehet AAB, ABA, BAA, tehát a 20-féle ízkombinációt 3-féleképpen tudja kikérni, így 3*20=60-féle összeállítás lehetséges.

Ha a "kettő ugyanolyan ízű legyen" megfogalmazásba belefér a 3 egyforma íz is, akkor még +5 lehetősége van, vagyis összesen 65.

2021. ápr. 7. 12:59
 2/8 anonim ***** válasza:
tévedsz, nem is kicsit.
2021. ápr. 7. 13:16
 3/8 anonim ***** válasza:

Három egyforma: 5

2+1: 5*4=20

Összesen: 25.

2021. ápr. 7. 13:23
 4/8 A kérdező kommentje:
Ezt nem annyira értem, hogy 2+1: 5*4=20
2021. ápr. 7. 13:32
 5/8 anonim ***** válasza:

A,B,C,D,E ízek.

A két féle íz, három gombóc permutációi:


01 ABB

02 ACC

03 ADD

04 AEE


11 BAA

12 BCC

13 BDD

14 BEE


21 CAA

22 CBB

23 CDD

24 CEE


31 DAA

32 DBB

33 DCC

34 DEE


41 EAA

42 EBB

43 ECC

44 EDD

2021. ápr. 7. 13:46
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#3 vagyok

A 2+1: azt jelöli, hogy az egyik fajtából 2, a másikból 1 van.

2021. ápr. 7. 14:37
 7/8 anonim ***** válasza:
Az 1-esben azt számoltam el, hogy az ízek kiválasztási sorrendje nem számít, így az 5*4-et osztani kell 2-vel, így valójában 10-féle lehetőség van, és ezt kell megszorozni a 3-mal, így 30 féle lehetőség van 2 íz esetén. Ehhez jön még hozzá a 3 azonos ízű gombócok lehetősége, ami 5, így 35 a végeredmény.
2021. ápr. 7. 16:35
 8/8 krwkco ***** válasza:

Szerintem a "kettő" a hétköznapi beszédben "kettő"-t jelent. A "három" az nem "kettő".

A dupla gombócot 5 féleképpen tudjuk kiválasztani, a szimplát 4 féleképpen. Ez 5*4=20 különböző összetétel és nem lehet más szabályos választás. A sorrend 3 féle lehet. A szimpla gombóc az első, a középső, az utolsó. Több nincs. Ezt mindegyik összetétellel meg lehet tenni. És nem lesz a végeredmények között 2 egyforma.

Ezért az összes esetek száma 60. (Ahogy #1 is kiszámolta. Attól eltekintve, hogy a három nem jó megoldás.)

2021. ápr. 7. 16:59