Szeretnénk 6 színnel (melyek egyike a kék) kiszínezni az egész számokat úgy, hogy az n és n+5 legyen ugyanolyan színű minden egész n-re, és ha két egész szám szorzata kék, akkor legalább az egyik szám legyen kék. Hányféle színezés lehetséges?


Pontos szöveg:

Szeretnénk 6 színnel (melyek egyike a kék) kiszínezni az egész számokat következő két szabály szerint: az n és n+5 legyen ugyanolyan színű minden egész n-re, és ha két egész szám szorzata kék, akkor legalább az egyik szám legyen kék. Hányféleképpen színezhetőek ki az egész számok, ha nem feltétlenül használjuk fel az összes színt (a kéket sem)?

Zrínyi verseny 2021



2021. máj. 20. 10:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Kezd el színezni és számold közben.
2021. máj. 20. 10:40
 2/3 anonim ***** válasza:

1-5-ig a számokat a kék használata nélkül 5*5*5*5*5=3125-féleképpen tudjuk színezni, innentől a többi szám színe csak egyféle lehet.

Ha kéket használunk, akkor az csak úgy tud működni, hogyha mindegyik szám kék. Ugyanis ha egy szám kék, akkor annak a többszörösei is mind kékek, és azokhoz hozzáadva vagy levonva 5-öt is kék számot kapunk, tehát ezzel a metódussal bármelyik számból bármelyik prímbe, innentől pedig bármelyik egészbe el lehet jutni.


Vegyük például azt, hogy a 2-t színezzük kékkel, ekkor minden 2k és 2+5k alakú szám, ahol k egész, kék lesz. A 2-ből például a 3-ba így tudunk eljutni: 2 128 123 118 ... 3, tehát a 3-at is kékkel ki kell színezni, innentől kezdve minden 3k alakú szám is kék lesz, és ezt lehet folytatni a végtelenségig.


Tehát 3126-féle színezés van.

2021. máj. 20. 12:19
 3/3 anonim ***** válasza:
Illetve nem, van másik színezés is; egy esetben nem igaz a fenti állítás, hogyha az 5-tel osztható számokat színezzük kékkel, ugyanis ezek egymást színezik az n;n+5 szabály szerint, és ezek mind csak úgy írhatóak fel, hogy az egyik tényező osztható 5-tel, így annak a párja nem feltétlenül kell, hogy kék legyen. Például a 60=6*10 esetén a 60 kék, a 10 kék, így a 6-nak nem muszáj kéknek lennie (de ha kék, akkot az előbbi megoldáshoz jutunk). Tehát még az lehet, hogy az öttel osztható számok kékek, a többi pedig szabadon színezhető a többi színnel; 1-4-ig 5*5*5*5=625-féle színezés van, így ezt még hozzá kell csapni a 3126-hoz, így 3751-féle színezés lehetséges.
2021. máj. 20. 12:29