1 liter 30 °C -os és 3 liter 60 °C-os vizet, ha összeöntünk, hány fokos vizet kapunk?

2010. szept. 6. 15:25
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

A formailag is szép általános megoldás:


A fölvett és leadott hő megegyezik. (energiamegmaradás tétele):


Q1=Q2

c1*m1*dt1=c2*m2dt2


ahol c1=c2, ezért eloszthatjuk vele mindkét oldalt:


m1*dt1=m2dt2

tk-30C°=3(60C°-tk)=180-3tk

4tk=210C°

tk=52,5C°

2010. szept. 6. 18:25
 12/14 Vadk0rte válasza:

Klasszikus táblázatosa feladat, sztem nem érdemes fizikát belekeverni. (Keverni, hehe. :-) ) Nem azért, mert nem jó, hanem mert5 komplikált. Szerintem. Ráadásul mivel víz mind a kettő, c1=c2, az ki is esik.

A hőmérsékletet valamiféle oldott anyagnak tekintve ha összeöntök két "oldatot", az össz anyagmennyiség és az "oldott anyag" mennyisége is összeadódik:

1*30 + 3*60 = 4*t

210 = 4t

52,5 = t

2022. nov. 28. 13:53
 13/14 anonim ***** válasza:
12, reméljük, 12 év alatt a kérdező már bőven kijárta az általános iskolát
2022. nov. 28. 20:27
 14/14 anonim ***** válasza:

Én viszont ma is örültem a levezetésnek.

Az általánosnak és az egyszerűsítettnek is.

dec. 6. 10:59
1 2