Gumiabroncs nyomását szeretném számolni.

2021. dec. 12. 09:24
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mivel beírtad kulcsszavakhoz a „Gay-Lussac”-ot, ezért feltételezem, hogy tudod, melyik képlet kell.


Annyit kell még a képlethez tudnod, hogy a hőmérsékletet Kelvinben kell megadni, amit a Celsius-fokhoz képest úgy kapsz meg, hogy hozzáadsz 273-at. Például 30 °C = 273+30 K = 303 K. A minél pontosabb eredményhez minél pontosabb átváltás szükséges, tehát a +273 pontosítható, de általában elég szokott ennyi lenni.


Amire szükséged van, az a kezdeti nyomás kezdeti hőmérsékleten, amit mérni tudsz mérőeszközzel. A legtöbb mérőeszköz BAR-ban méri a nyomást, amiről azt kell tudni, hogy 1 BAR a normál légköri nyomásnak felel meg, amit 100.000 Pascalban szoktak megadni. Ha ez megvan, akkor a hőmérséklet változása szerint fel tudod mindig írni az egyismeretlenes egyenletet, amit meg tudsz oldani, ezzel megkapva a kapott nyomást a kerékben. Viszont az is látható, mivel a törtek nevezője minimálisan változik, hogy az eredmények között sem lesz húdenagy eltérés, hacsak nem extrém körülmények között vizgálódsz.

2021. dec. 12. 09:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. dec. 12. 11:14