Ezt az egyenletet hogy lehet megoldani?


Végig 8-as alapú logaritmusokról van szó.

log4x * logx = 1/3


2008. dec. 13. 21:42
 1/2 anonim ***** válasza:
52%

Kikötés kell x (illetve 4x) nagyobb 0.


bal oldal: log (8) 4x négyzet, azonos alapnál szorzunk.

jobb oldal: log (8) 8 az 1/3.-on.


Tehát:

log(8) 4 x^2 = log(8) 8^1/3


'szakszöveg': mivel a logaritmus függvény monoton, ezért:


4 x^2 = 8 ^1/3

4 x^2 = 2

x^2= 1/2

x = +- négyzetgyök 1/2 lenne, de negatív nem lehet

Így a megoldás: gyök fél

2008. dec. 13. 22:05
 2/2 anonim ***** válasza:

az első szerintem elnézte.


log(4*x*x) azaz 4 szer x négyzet az log(4*x)+log(x) és nem a kérdésben szereplő log(4*x)*log(x)


log(4*x)=log(4)+log(x)


log(x)=A esetén az egyenlet rendezve

log(4)=B


(B+A)*A=1/3


azaz


AB+A*A-1/3=0


ez egy másodfokú egyenlet, amit meg lehet oldani a képlettel, amit már elvileg tanultál.

aztán ha megvan az A, akkor vissza lehet belőle számolni az x et.

2008. dec. 13. 23:52